Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

XPERIA X10 - przymus czy szczęśliwe zrządzenie losu?
Autor Wiadomość
02-09-2011, 18:42, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2014, 22:27 przez dymekxxl. Powód: Aktualizacja informacji )
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

İmage

Witam. Oto moj post po dosyć długiej nieobecności na tym zaszczytnym forum. Nie tak dawno musiałem poprzez zrządzenie losu sprzedać swojego HTC HD2 co przyszło mi wyjątkowo ciężko. Minęło sporo czasu zanim o nim zapomniałem i zarobiłem na nowy telefon. Suma jaką dysponowałem to 650 złotych czyli kwota za którą nie wiele mógłbym kupić. Zastanawiałem się nad kupnem Omni II , którą około rok temu posiadałem ze względu na świetne wspomnienia związane z tym telefonem lecz uznałem ,że może być to krok w tył ponieważ na niej nie działa w taki sposób w jaki działa na HD2 - Android ,który pomimo wszelkiego szacunku do Windows Mobile jest bardziej od niego rozwojowy i perspektywiczny. Moje oczy zatem skierowały się na dobrze znanego SE Xperia X10 w szczególności po tym jak otrzymał aktualizację do Androida 2.3.3. Poczytałem wiele o tym telefonie i o jego wadach. Obejrzałem mnóstwo filmików i recenzji i doszedłem do wniosku ,że za te pieniądze nie kupię nic lepszego. Kupiłem SE na Allegro ,a telefon doszedł do mnie po 3 dniach. Obecnie używam go 3 dzień a 2 po wgraniu najnowszego romu jednego z kuchrzy z xda. Chciałbym podzielić się z wami , po tym przydługawym wstępie , tym w jak działa ten telefon po tuningu i co potrafi.

OBUDOWA I EKRAN

Zacznę od samego wyglądu telefonu. Otóż telefon prezentuje się wg. moich osobistych odczuć rewelacyjnie. Tak dobre wrażenie jak dotąd zrobiła na mnie tylko Omnia II , która jest mistrzynią jeżeli chodzi o stylistykę. Przyznam ,że telefon podoba mi się dużo bardziej niż HD2. Lecz jeżeli chodzi o sprawy techniczne to tutaj daleko odstaje za HD2. Ekran soniaka pokryty jest tylko szkłem mineralnym, które nie zapewnia takiego komfortu jak Gorila Glass z HD2. Pod tym względem telefonowi bliżej do Omni II z tym, że tył urządzenia pokrywa plastikowa ,ale za to pokryta taką gumianą warstwą klapka (co jest rozwiązaniem pośrednim - trwalszym niż w O2 natomiast gorszym niż w HD2). Sam ekran nie jest Amoledem lecz LCD ,ale prezentuje się o niebo lepiej niż w HD2 być może dzięki rozdzielczości FWVGA i specjalnym silniku Mobile Bravia. Kolory są soczyste ,a sam wyświetlacz bardzo jasny i czytelny nawet w silnym słońcu (co sprawdzałem dziś).

İmage

APARAT

XPERIA X10 posiada 8 mpx aparacik z możliwością nagrywania 720p. Jak spisuje się to w praktyce? Otóż muszę przyznać ,że różnica w porównaniu z HD2 jest kolosalna. Telefon pstryka fotki bardzo ostre z pięknymi kolorami. Śmiem twierdzić ,że XPERIA dysponuje aparatem lepszym niż O2. Jak na 650 złotych dostajemy bardzo przyzwoity aparat , który do pstrykania okazjonalnych fotek jest doskonały. Interfejs to czysta bajka podobnie jak w O2. Bardzo pomocne są dostępne scenerie , dzięki nim zdjęcia wychodzą świetnie. Filmy nagrywane w jakości 720 p również wychodzą znakomicie , szczególnie gdy wspomnim o zdumiewającej funkcji stałego auto focusa ,która sprawdza się świetnie. Ale czyżby aparat w XPERII był bez wad? Otóż nie - posiada wadę i to poważną. Jest nią flash ,a raczej latarka, która jest bardzo bardzo słaba i jedynie doświetla zdjęcia o włączenie jej to udręka czyli przemierzanie ustawień zaawansowanych. No cóż poprosu jakaś pomyłka...

SYSTEM

Przyznam ,że ze standardowym systemem miałem doczynienia tyle czasu ile jest wymagane do przeczytania samouczka dotyczącego rootowania systemu i wgrywania ROMU czyli 2 godzinki ,więc o nim nie powiem nic. Zainstalowałem na telefonie system Wolfbreaka Android 2.3.3 z różnymi trickami optymalizacyjnymi i znów mile zaskoczenie. Android działa bardzo płynnie, szybko i bez zacięć. Rom oferuje podkręcenie procka do 1,2 ghz co daje zdumiewające rezultaty takie jak wynik 2130 w Quadrancie.

İmage

Myślę ,że nie ma się czego wstydzićSmile Gry śmigają rewelacyjnie a sam interfejs on SE jest bardzo przyjemny i prosty do szpiku kości, a do tego upiększony milionem animacji , które są jakże miłe dla oka. Słuchanie muzyki na SE to również przyjemność - dzwięk po dodaniu sterowników i programów jest tak wysokiej jakości jak na O2. Internet to poprostu fenomenalny skok w porównaniu z HD2. Żadko się zdarza ,żeby strona ładowała się dłużej niż 5 sekund. Narazie chyba tyle ponieważ jeszcze porzebuję czasu do głębszej analizy.

BATERIA
Powiem tak - to moje pierwsze dni z telefonem, pomimo 1500 mAh muszę ładować go przynajmniej raz dziennie. Warto zauważyć ,że męcze go w ciągu dnia niemiłosiernie.

Jakie minusy?
Nie ma się co okłamywać. Czuć ,że jest wolniejszy od HD2, wykonanie mogło by być lepsze, klawisze sprzętowe - od aparatu i główne 3 u dołu ekranu - chodzą ciężko i mozolnie, Dotyk jest również gorszy niż w HD2 , a ekran dokładnie zbiera odciski naszych paluszków.

Krótkie podsumowanie
Miał być to telefon z przymusu ponieważ nie mam na HD2 lecz okazał się telefonem, który polubiłem po tak krótkim czasie. Nie jest to galaxy SII ale też nie kosztuje 1500 złoty tylko 650 - 850i jest to kwota nieadekwatna do jakości , ponieważ jakość telefonu po kilku modyfikacjach przerasta kwotę jaką zapłacimy za ten telefon. Jestem pozytywnie zaskoczony i odrazu kieruję pytanie czy po za mną na forum posiada ktoś XPERIĘ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
02-09-2011, 20:13,
Administrator Specjalny
VIP

Wyróżnienia:

RE: XPERIA X10 - przymus czy szczęśliwe zrządzenie losu?
ja posiadałem, ale nie potrafiłem tak ładnie opisać jego możliwości, więc wszyscy mówili mi, że zwariowałemWink Teraz przeszedłem na SGSII. Bardzo podoba mi się ta recenzja. Szkoda, że ja tak pisać nie potrafięWink
SPV M3000->Samsung Omnia->Samsung Omnia2->HTC HD2->Samsung Omnia2->Samsung Galaxy S->Sony Ericsson Xpieria X10->Samsung Galaxy S II->HTC 7 Mozart->Sony Xperia P
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
02-09-2011, 21:03,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Dziękuje za uznanie, telefon ma potencjał tylko trzeba poszperać - szczególnie nowy android dał mu kopa i wiele nowych funkcji jak multitouch ,którego brakowało. Po za tym Xperia z Andkiem 2.3.3 naprawdę śmiga skoro mogę odpalić na niej NOVA 2 a na HD2 niemogłem. Teraz śmiem twierdzić że za taką cenę lepszego smartphona się nie kupiSmile
08-03-2014, 22:27, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-09-2011, 17:03 przez dymekxxl. )
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Oto moje kolejne spostrzeżenia i niejako uzupełnienie recenzji. Zauważyłem ,że telefon charakteryzuje się niemal niebywałą czytelnością w pełnym słońcu co szczególnie dziś mnie zaskoczyło. Otóż im większe słońce tym telefon jest bardziej czytalny nawet w trybie niskiej jasności ekranu. Jak to się dzieje? szczerze to nie wiem bo w żdnym z telefonów się z tym nie spotkałem, a miałem sporo telefonów w rękach. Widoczność ta nie jest zwykła, że się tak wyrażę lecz niezwykła... telefon traci kolory i obraz zmienia się jakby w sepię w taki sposób iż wszystko widoczne jest doskonale. Może to kwestia mineralnego szkła , o którym pisze producent lub silnika Mobile Bravia. Postaram się zrobić temu zjawisku zdjęcie.

Kolejną rzeczą wartą uwagi o czym nie wspomniałem powyżej jest bardzo łatwy sposób instalacji ROMÓW i ogólnego rootowania telefonu. wystarczy 15 minut poradnika i możemy śmiało wgrywać upieczony przez Androidowego Wallego (choć i tak Wolfbreak mu do pięt nie dorasta - ale rom hulaSmile ) romik, o którym wspominałem powyżej.

Następna uwaga, którą zamieszczam po 5 dniu użytkowania jest o charakterze negatywnym. Porównując baterię Xperii do baterii HTC HD2 czy Omni II to muszę przyznać ,że bateria w Xperi troszke mnie zawodzi. Jeden dzień śrdeniego natęzenia użytkowania to stanowczo za mało na baterię o pojemności 1500 mAh czyli tyle ile ma Omnia II. Omnia działała lekką ręką 2 - 3 dni natomiast xperia ledwie ledwie jeden dzień dociąga pomimo zastosowania licznych tricków wydłużających jej żywotność. Praca na xperii jeżeli o ten aspekt chodzi przypomina mi pracę na HD2 pomimo ,iż ten dysponuje baterią o pojemności chyba 1250 mAh.

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila

Wróć do góry