Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Historia o telefonie bez historii - Samsung Ativ S
Autor Wiadomość
15-10-2013, 17:52, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-01-2014, 18:12 przez Frozen. Powód: Brak )
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Historia o telefonie bez historii - Samsung Ativ S
Samsung ATIV S – czyli historia o telefonie bez historii!

İmage

Samsung ATIV S – gdy ktoś zapyta mnie jaki telefon kupiłem i odpowiem właśnie tak to ten ktoś robi wielkie oczy i pyta się: „A cóż to za szarlataństwo” „ A skądże taki telefon” i tak dalej… i tak dalej. Samsung ATIV S jest telefonem osieroconym przez Samsunga. Wydaje się patrząc na jego historię a raczej jej brak że Samsung urodził cudowne dziecko i następnie porzucił je w Nilu aby dryfowało samotnie. Nie ma chyba lepszej metafory aby opisać to co się działo po premierze ATIV S. Samsung który słynie z niebywałych akcji marketingowych zaprezentował swój flagowiec z Windows Phone w taki sposób jak gdyby się go wstydził i chciał go ukryć przed światem. Co więcej cena tego flagowca po roku od wypuszczenia to niecałe 800 złoty! Czy warto wydać te pieniążki? W mojej recenzji postaram się wam wszystko dokładnie opowiedzieć i opisać więc proszę się odprężyć i zapraszam.

İmage

1. Wykonanie:
Jak widać na fotografii Samsung Ativ S jest zdecydowanie bardziej podobny do Galaxy S4 niż S3 który był jego „bazą” że tak się wyrażę. Telefon nie wygląda jak mydelniczka a bardziej przypomina prostokąt znany z Galaxy SII z lekko zaokrąglonymi rogami. Tył telefonu to mistrzostwo kamuflażu: nie spotkałem się jeszcze z osobą która wzięła go do ręki i nie nabrała się na to że cały wykonany jest ze szczotkowanego aluminium. Faktycznie jakość plastików wykorzystanych do produkcji Samsunga Ativ S jest znacznie lepsza niż tych które posłużyły do wyprodukowania Samsunga Galaxy S3. Dodatkowo telefon okala chromowana aluminiowa ramka która nadaję sztywności całej konstrukcji i sprawia wrażenie właśnie posiadania produktu premium. Przód telefonu to niemal w całości 4,8 calowy ekran Super Amoled HD (o którym później) pokryty szkłem Gorilla Glass 2 oraz powłoką Oleofobową. Szkło nie zbiera rys co wiem z autopsji ponieważ noszę telefon już 3 miesiąc bez pokrowca. Podobnie z plastikową obudową gdzie pojawiają się tylko jakieś maluteńkie mikrorysy ale ogólnie telefon trzyma się nieźle. Nie mniej warto po zakupie zaopatrzyć się w jakiś prosty pokrowiec – najlepiej wsuwkę bo jakby nie patrzeć to ciągle plastik.

İmage

Pod ekranem mamy do czynienia z dwoma dotykowymi guziczkami, które doskonale reagują na dotyk oraz z jednym fizycznym ładnie wkomponowanym w ogólny design urządzenia. Faktem jest iż w tym miejscu również wolał bym widzieć guziczek dotykowy ale dzięki temu iż ten jest fizyczny można przy jego pomocy wybudzać ekran co jest dosyć użyteczne. Powyżej ekranu znajduje się czujnik światła oraz zbliżeniowy. Co do tego pierwszego to nie działa on idealnie. Telefon powoli reaguje na zmianę natężenia światła a z drugiej strony jest zbyt wyczulony na ta zmianę. Może być to kłopotliwe ponieważ czasami trzeba czekać 2-3 sekundy aż jasność ekranu dostosuje się do jasności otoczenia. Jest to jeden z pierwszych poważniejszych minusów urządzenia i ciekawy jestem czy to wina samego czujnika czy tylko oprogramowania Samsunga? Zapomniał bym o jeszcze jednej ważnej kwestii: Ativ S jak na Samsunga przystało daje dostęp zarówno do baterii jak i karty micro sd co jest dosyć istotne i co w dzisiejszych standardach staje się niewątpliwym plusem tego modelu.
Podsumowując wykonanie urządzenia to można powiedzieć że telefon robi znacznie lepsze wrażenie wykonania niż to w jaki sposób w rzeczywistości jest wykonany. W dobie telefonów wykonywanych wg. Standardów Nokii i HTC Samsung każdym modelem znacząco odstaje od tych standardów jednak trzeba przyznać ze Ativ S został wykonany lepiej niż flagowe modele z rodziny Galaxy. Plastik zawsze zostanie plastikiem ale lepiej żeby robił wrażenie tak jak robi to w okienkowym smartphonie od Samsunga.

İmageİmageİmage

2. EKRAN: Amoled czyli czy się to komu podoba czy nie i tak ścisła czołówka.
Ekran w recenzowanym telefonie jest żywcem wyjęty z Galaxy S3. Jest to ta sama jednostka niczym nie ulepszona jak również w niczym nie gorsza. Dla mnie amoledy bez względu na to co mówią fani szarych „pseudonaturalnych” kolorów to absolutny top razem z IPSami od LG oraz z LCD2 i 3 od HTC. Używając HTC ONE X byłem zachwycony wyświetlaczem bo HTC przeprowadziło w nich rewolucję. Samsung trzyma się sprawdzonej linii super amoledów które mają idealną czerń, mocno nasycone kolory, świetną widoczność w słońcu oraz są energooszczędne.

İmage

Ta energooszczędność szczególnie daje się we znaki na Windows Phone gdzie jest o wiele więcej czarnych elementów na ekranie niż na Androidzie czy iOS. Jak wiemy amoledy pokazując czerń wygaszają piksele więc nie pobierają one energii. Im więcej czerni tym bardziej wyświetlacz oszczędny. Zresztą nie tylko Samsung to zauważył ale również i Nokia która raz za razem implementuje w swoich flagowcach właśnie Amoledy. Wracając na chwilę do czytelności w jasnym słońcu ,którą można uznać za jedyny mankament. W porównaniu do ONE X ,Ativ S wypada gorzej a dokładając do tego średnio działający czujnik światła okazuje się że ten aspekt można uznać za jedyną wadę wyświetlacza. Rozdzielczość to 720p i jak dla mnie jest to granica sensowności jeżeli chodzi o rozdzielczości w telefonach do 5 cali. Wszystko jest ostre, wyraźne i nie ma kłopotów z odczytywaniem nawet najmniejszych czcionek. Dotyk jak na Windows Phone przystało jest rewelacyjny i nie ma co dyskutować nad tym akurat elementem telefonu.
Podsumowując: Windows Phone i Amoled to połączenie idealne i bardzo oszczędne.

3. APARAT: Kolejna pozytywna kalka z Galaxy S3
Jak dosyć dobitnie mówi nam powyższy tytuł rozdziału tej recenzji aparat w ATIV S jest tym samym który możemy spotkać w Galaxy S3. Odwołując się do dwóch poprzednich modeli jakie posiadałem czyli Xperia Z oraz HTC ONE X to powiem tak. W ciągu dnia Galaxy S3 robi zdjęcia porównywalne do Xperii Z aczkolwiek ma mniej MPX więc i szczegółowość jest niższa. Natomiast jeżeli chodzi o zdjęcia nocne to tutaj już zarówno z Xperią Z jak i Ativem S wygrywa One X z genialnym trybem HDR.

İmage

Ogólnie rzecz ujmując nie jest źle w gorszym oświetleniu ale cóż zdjęcia trochę nie oddają barw otoczenia ponieważ bardzo mocna lampa błyskowa lekko prześwietla zdjęcia. Szczegółowość jest na wysokim poziomie ale jest sporo szumów (choć i tak nie tak wiele jak w Xperii Z). Interfejs aparatu jest wszystkim znany – to windows phone 8 więc prostota, prostota i jeszcze raz prostota choć do ergonomii interfejsu HTC czy Sony trochę brakuje. Są za to nakładki na aparat jakie serwuje nam system ale o tym więcej w recenzji samego Windows Phone 8. Co do kamery to jest fantastycznie. Tutaj naprawdę płynność, ostrość jest tym z czego słyną Samsungi i śmiało można tą jednostkę porównywać z One X czy Xperią Z. Poniżej zamieszczę wam link do galerii ze zdjęciami i filmami wykonanymi moim Ativem S. Mam nadzieje że wam się spodoba i zobrazuje bardziej moje słowa.

Podsumowując: Mogę jedynie powtórzyć tytuł kolejna pozytywna kalka z Galaxy S3.

İmage

4. MUZYKA: Solidny muzyczny telefon ale daleko mu do HTC ONE X.
Przyznam że ostatnio miałem telefony które pod względem dźwięku nad wyraz mnie pieściły. Może niektórzy moi czytelnicy pamiętają namiętny rozdział o muzyce One X gdzie rozpływałem się nad jego możliwościami. Z góry wiedziałem że Ativ S mi tego nie da i że będę musiał pogodzić się z jakościowym spadkiem w tym elemencie. Faktycznie Ativ S gra niezwykle podobnie do Xperii Z – dźwięk jest czysty, ładny i głośny ale brakuje mu tego co oferował HTC ONE X czyli potężnego podbicia basów. Akurat Ativ S z wszystkich telefonów z Windows Phone jest najbardziej ubogi jeżeli chodzi o możliwość konfiguracji dźwięku. HTC 8X ma Beats Audio a Nokia ma jakieś tam Equalizery natomiast tutaj nie mamy nic. Znajdziemy standardowe ustawienia które są dobrej jakości naprawdę ale których się nie da skonfigurować. Póki sam system nie wprowadzi możliwości konfiguracji dźwięku czyli jakiegoś systemowego Equalizera będziemy skazani na dobry soczysty dźwięk Samsunga. Co się natomiast tyczy głośniczka w Ativie to tutaj jestem naprawdę bardzo bardzo mocno zadowolony. Głośnik jest niezwykle głośny i czysty – na tym polu deklasując Xperię Z i zbliżając się do poziomu HTC. To można uznać za plus jak i również słuchaweczki dodawane w zestawie. Może wizualnie nie prezentują się tak okazale jak słuchawki od HTC ale jakościowo są świetne.
Podsumowując: HTC góruje ale Samsung trzyma poziom wyznaczony przez Xperię Z.

İmage

5. Windows Phone: Mój osobisty respirator po Androidzie
Artykuł o takim tytule powstanie niebawem i tu znajdziecie link ponieważ trzeba temu systemowi przyjrzeć się zdecydowanie bliżej i położyć kres niedorzecznym stereotypom.

6. Bateria: Pokaz potęgi 2300 mAh
Bez owijania w bawełnę jest to pokaz potęgi ogniwa o pojemności 2300 mAh. W tym elemencie Ativ S niszczy i miażdży wszystko co to tej pory miałem w sposób niekwestionowany. Telefon przy NORMALNYM obciążeniu wytrzymuje 2,5 – 3 dni pracy? Toż to chore na dzisiejsze standardy.

İmage

Naprawdę tak duże ogniwo, system rozporządzania energią w windows phone oraz wyświetlacz o którym już pisałem sprawiają że nie da się zamęczyć Ativa w jeden dzień. Próbowałem ale mi się nie udało. Jeżeli bateria jest elementem bliskim Twojemu sercu, jeżeli wzdychasz do czasów gdy telefonu normalnie mogłeś używać dłużej niż jeden dzień to naprawdę ten telefon jest dla Ciebie i nie ma co podsumowywać.

7. Wspracie developerów czyli jedyny Windows Phone przy którym można sobie pogrzebać.

İmage

Gdybym opisywał inny telefon z Windows Phone 8 tego punktu recenzji mogło by nie być ponieważ nie istnieje coś takiego jak wsparcie developerów. Od niedawna jednak Ativ S na dzień dzisiejszy jest jedynym urządzeniem przy którym da się coś zrobić czyli które odblokowano i na które powstał już pierwszy custom rom. To niewątpliwa zaleta dla tych którzy na siłę muszą coś grzebać w telefonie. Co do samej użyteczności developingu w przypadku windows phone i Ativa S powiem że mogłoby go nie być bo naprawdę nie daje nam za dużo. Jakieś niuanse ale nic po za tym. Windows Phone się rozwija i większość bajerów które wprowadziły do Windows Phone 7 custom romy są już w standardzie na Windows Phone 8. Oczywiście pochwalam próby ale póki co nie widze ich użyteczności. Faktem jednak jest że developning jeżeli można to tak nazwać na Samsungu Ativ S istnieje i ma się dobrze.

PODSUMOWANIE: Czy warto wydać niecałe 800 złoty?
Powiem krótko i na temat: nie jest warto, nie jest warto! To grzech nie wydać takich pieniędzy za takie urządzenie. Jeżeli Ativ S miałby Androida na pokładzie to warty by był 1200-1300 złoty bo na tyle wyceniam to co nam oferuje.

İmage

Wykonanie w odczuciu lepsze niż w rzeczywistości, duża trwałość przy zachowaniu rozsądku, fenomenalny dla Windows Phone wyświetlacz, bardzo dobry aparat i kamera, no miodna – miodna mioduśna bateria i rozwój developingu. Cechy które wymieniłem sprawiają że ten telefon jest warty 1200 złotych a że możemy go kupić za 800 to już nie moja wina. Samsung oferuje nam solidne urządzenie które porzuca niczym dziecko w Nilu ,a które mogło by bez problemu stanąć w szranki z jakąkolwiek Nokią nie mówiąc już o HTC. Jeżeli szukasz telefonu do 1000 złoty to uważam że lepszej opcji niż Ativ S nie ma.

Zapraszam was serdecznie do dyskusji i zadawania pytań. Postaram się rozwiać wasze wątpliwości. Wybaczcie za ewentualne literówki ale tekst będzie jeszcze kilka razy sprawdzany zapewne. Nie jestem idealnym pisarzem Smile
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
16-10-2013, 11:09,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

RE: Historia o telefonie bez historii - Samsung Ativ S
Super Smile

Ja mam tylko jedno pytanie/uwagę odnośnie...
(15-10-2013, 17:52)dymekxxl napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

W kwestii czerni spotkałem się z zupełnie odmiennym zdaniem Samsunga...
Otóż Samsung twierdzi, że nieużywane obszary ekranu (np. te "wyświetlające" czerń przez wygaszanie pikseli) paradoksalnie niszczą się (zużywają) dużo szybciej od pozostałych. Z tego właśnie powodu zaprzestał on w swoich ROMach stosowania czarnej belki powiadomień (tej górnej). Widać to w S3, S4 jak i w najnowszych (np. MS1 i podobnych) ROMach dla S2 - tutaj belka domyślnie jest szara lub przezroczysta. Dlaczego właśnie o belce wspomina Samsung? Dlatego, że jest to czarny element wyświetlany praktycznie zawsze.
Wiem - sprawa typu pierdoła, ale dosyć mocno mnie to zainteresowało.
Tym samym, jak mają się do tego czernie WP, które są nieodłącznym elementem jego dizajnu? No jest ich cały ogrom i bez nich WP nie byłby WP tylko pstrokatą papugą na podobieństwo Andka... Heh... ciekawa sprawa jak mi się wydaje.
İmage
16-10-2013, 14:47,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Trochę ciężko mi w to uwierzyć skoro coraz więcej a nie coraz mniej firm stosuje amoledy. Tym samym podejście Nokii jeżeli by tak było powinno być zupełnie inne. Być może ma to wpływ na wyświetlacz ale na pewno nie w jakimś racjonalnie wymierzalnym stopniu. Bo czy Ty albo ktoś inny narzekał kiedyś na czarne obszary na Galaxy S2? Samsung od początku swojej zabawy z windows phone stosował amoledy i będzie stosował dalej więc bli8ższą prawdy wydaje mi się opinia o energooszczędności tego rozwiązania co zauważyła i wykorzystała choćby Nokia ostatnio implementując aplikacje która pozwala na podświetlenie tylko kilkunastu pikseli aby wyświetlić godzinę, zresztą to samo motorola która z takiej właściwości ekranu amoled robi jedną ze swoich ważnych funkcji.
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

16-10-2013, 15:38,
Mistrz Satyry
Ekipa

Wyróżnienia:

Piękna prezentacja Panie kolego. Wiem, że istnieje system punktowy, ale tak dobry artykuł zasługuję na pochwałę słowną.
Przegranymi są ci, którzy nie spróbowali walczyć o marzenia.
Przestrzegaj przepisów BHP
Zwłaszcza na kolei!
İmage

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila