Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

 Windows Phone 8 - czy to nadal system dla wybranych?
Autor Wiadomość
21-10-2013, 23:41, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2013, 00:43 przez dymekxxl. Powód: Aktualizacja informacji )
Post: #1
Ekspert
Tłumacz
VIP
Offline


Wyróżnienia:

Windows Phone 8 - czy to nadal system dla wybranych?
Windows Phone 8 - czy to nadal system dla wybranych?

İmage

Windows Phone jest już na naszym rynku ponad 3 lata i trzeba przyznać jest to sporo. Jak dziś pamiętam dzień kiedy pierwszy przedstawiciel w skórze HTC HD7 trafił w moje ręce. Napisałem w tamtych czasach artykuł o tym systemie zatytułowany "System dla wybranych czyli recenzja Windows Phone". Po rozstaniu i zdradzie systemu powróciłem jeszcze na szybki trwający kilka miesięcy romans z HTC Titan i WP 7.8 następnie nastała ciemność i panowanie Androidów w szczególności HTC ONE X. Jednak czas mijał, ja się starzałem i zacząłem potrzebować systemu który dawał by mi to czego na daną chwilę potrzebowałem - myślałem że da mi to android pod postacią mocarnej Xperii Z lecz się zawiodłem. Wróciłem do WP tym razem w wersji 8 i poczułem że jestem w domu. W wasze ręce oddaje teraz moje skromne przemyślenia na ten temat. Oddaje wam Recenzje zatytułowana "Windows Phone 8 - czy to nadal system dla wybranych?" która jak widać będzie nawiązywała do mojej recenzji z zamierzchłych czasów. Odprężcie się bo nie będzie krótko i łatwo. Tego tematu nie da się szybko załatwić ponieważ zbyt dużo mówi się o tym systemie - systemie zdającym się być jedną wielką kontrowersją.
1. START

Recenzję Windows Phone 7 zacząłem właśnie od tego elementu. Telefony z tym systemem uruchamiały się bowiem niebywale szybko. W WP8 mamy również dosyć szybki start ale już nie tak szybki jak było to w poprzedniku. Nadal telefon uruchamia się zdecydowanie szybciej niż androidy aczkolwiek już brakuje tego efektu: "WOOOW już się uruchomił? ". WP8 jest systemem przede wszystkim napisanym od nowa i jest zdecydowanie bardziej obszerny jeżeli chodzi o mb ponieważ tutaj rozmiar oprogramowania liczy się w GBSmile Podczas startu systemu nie uświadczymy również animacji znanej z WP7 ale prostą aczkolwiek stylową niebieską planszę którą widzicie poniżej.

İmage

2. Interfejs
Mówiłem już że WP8 jest jedną wielką kontrowersją? Aaaa no tak mówiłem...na początkuSmile Zaczynamy więc od pierwsze z kontrowersyjnych elementów systemu czyli interfejsu MetroUI jak to go kiedyś nazywano i pozwólcie że tą nazwą się będę posługiwał. Potocznie nazywane "KAFLE" mają chyba tyle fanów co i wrogów ale to fakt wiadomy. W WP8 również się z nimi spotkamy i uwaga NIE DA SIĘ ICH WYŁĄCZYĆ!W nowych okienkach interfejs został lekko odświeżony poprzez możliwość tworzenia również maleńkich kafelków. Pozornie mała zmiana ale w rzeczywistości nie wiem czy w androidzie lub iOSie w ostatnich 3 latach doszło do zmiany która tak mocno zmieniła ergonomie używania tego systemu. To ewolucyjne zagranie było genialne - system z lekko opornego pod względem praktycyzmu i ergonomii stał sie szalenie praktyczny i ergonomiczny. Kafelki mamy rozciągnięte na całym ekranie, zniknęła strzałka po prawej stronie co daje nam dostęp do znacznie większej ilości treści już po odblokowaniu ekranu. Wada którą mocno komentowali fani zwykłych interfejsów opartych o system ikono-pulpitowy znikła. Dodatkowo kafelki uzyskały znacznie większą funkcjonalność. Wg. mnie interfejs kafelkowy jest przyszłością ale trzeba to pojąć i zrozumieć. Nie mamy tu do czynienia z ikonami które po za skrótem do aplikacji nie służą niczemu ale raczej mamy tu doczynienia z żywymi ikono-widżetami bo tak określił bym dla fana androida to czym jest kafelek. Ten IKONO-WIDŻET dostarcza nam na bieżąco informacji, może wyświetlać zdjęcia i animuje się co również dodaje uroku całemu systemowi i interfejsowi. Dodatkowo niemal wszystkie porządne i szanujące się aplikacje wykorzystują możliwości kafelków co sprawia że nasz pulpit nie jest nudny, on żyje. Siatka aplikacji została nienaruszona no i przyznam że tu mogę lekko dogryź micorosoftowi ponieważ ten element powinni jeszcze przemyśleć. Co do szybkości działania interfejsu nie będę się wypowiadał - wystarczy powiedzieć że to Windows Phone. Na moim Ativ S nie istnieje coś takiego jak przycięcie, spowolnienie, klatkowanie, zamulenie - ja nie wiem co to w ogóle jest Smile

İmage

3. Phone HUB

Idąć hierarchią wyznaczoną przez recenzję Windows Phone 7 powiem coś o tak zwanym PhoneHub czyli Hubie telefonu. Na początku dodam że podoba mi się najmniej z całego systemu i nad nim powinni pomyśleć spece od microsoftu. Po pierwsze brak sprytnego wybierania numerów znanego z androida, które jest rozwiązaniem naprawdę genialnym i które uważam powinno być od samego początku w tym systemie. Kolejną wadą jest to że po kliknięciu w telefon otwiera nam to ostatnie połączenia. Na łamach recenzji WP7 chwaliłem to rozwiązanie. Nie jest to tragedia ale załóżmy że po otwarciu mógłby ukazywać się dialer z opcją sprytnego wybierania. Bajka prawda? Bajka ta jest do zrealizowania ponieważ jest kilka rewelacyjnych aplikacji na WP które te problemy usuwają fantastycznie i z których korzysta masa osób. Ja jednak osobiście lubię rozwiązania standardowe i wolał bym aby to znalazło się w pakiecie Smile "Co do szybkości działania PhoneHub nie będę się wypowiadał - wystarczy powiedzieć że to Windows Phone. Na moim Ativ S nie istnieje coś takiego jak przycięcie, spowolnienie, klatkowanie, zamulenie - ja nie wiem co to w ogóle jest Smile"
4. People Hub

W tym elemencie zmieniło się sporo. Nadal jest to ten sam people hub który był w WP7 ale został wzbogacony jak dla mnie o genialną funkcję ,z której jednak mało osób korzysta. Funkcją tą jest tak zwany "pokój rodzinny" czyli opcja pozwalająca zakładać nam pokoje ze znajomymi którzy posiadają Windows Phone. Jak przystało na rodzinę możemy w nim udostępniać zdjęcia, kalendarz, notatki czy pisać na czacie. W skrócie taki nasz prywatny facebook w telefonie i muszę przyznać że mimo że go nie doceniałem teraz jest nieodłącznym elementem telefonu. Po utworzeniu pokoju studia i zaproszeniu znajomych nie tylko możemy łatwo udostępniać sobie zdjęcia notatek, ale przesyłać sobie notatki w różnych microsoftowych formatach, rozmawiać na tematy związane z studiami czy dzielić się wydarzeniami. Nie doceniałem pokoju rodzinnego ale odkąd go używam jestem pod wrażeniem. Reszta PeopleHub się nie zmieniła więc odsyłam was do opisu w recenzji WP7 aby nie zanudzać.

İmage

5. Message Hub

W tym aspekcie nie zmieniło się nic. Powiem jednak co nie co jeżeli pozwolicie (jeżeli nie to i tak powiem). Hubu Wiadomości brakowało mi najbardziej w androidzie. Nie tylko brakowało mi genialnej klawiatury, nie tylko czytelnego rozkładu wątków, nie tylko błyskawicznego działania ale przede wszystkim synchronizacji z facebookiem. Za to rozwiązanie jakie jest ukazane w WP8 Microsoft powinien dostać mobilnego Nobla. Zebranie wiadomości w jedno miejsce zarówno z sieci GSM jak i z facebooka niebywale ułatwia i pozwala zaoszczędzić. Może w tym momencie też dodam że w Windows Phone 8 pojawiła się możliwość zrobienia kopii zapasowej wiadomości jednym kliknięciem. Rozwiązanie bajeczne i przydatne.

İmage

6.XBOX LIVE

Zmiany jakie dotknęły tej przestrzeni są powiedział bym kosmetyczne. Zmieniła się lekko szata graficzna na bardziej klimatyczną i przejrzystą oraz Xbox Live na WP8 działa zdecydowanie szybciej i płynniej. Nadal jest to ten sam genialny XBOX live który pozwala nam grać ze znajomymi, komunikować się z nimi przez platformę i bawić bawić i jeszcze raz się bawić. Największa zmiana nie dotyczy samej strefy XBOX live a zasobów ponieważ WP8 powoli nadgania za androidem i iOSem jeżeli chodzi o liczbę gier ale i o jakość. Tytuły takie jak Fifa2013, Aspahlt, Angry Birds w każdej postaci, Simsy, Modern Combat 4, NOVA3 to nic dziwnego. Pojawiają się coraz bardziej znane tytuły i coraz szybciej. Opóźnienie za dwoma większymi platformami jest już niewielkie a w niektórych przypadkach go nie ma. To napawa optymizmem i wytrąca kolejny oręż z rąk przeciwników Winodws Phone. Powoli hasło które lansuje czyli "To nie prawda że na WP nie ma gier" staje się rzeczywistością a nowa seria Windows Phonów ze snapdragonem 800 tylko potwierdza moje słowa. Windows Phone wkracza na salony gier - już jest niemal w progu.

İmage
7. Music and Videos

Lekka zmiana szaty graficznej, zdecydowanie jeszcze płynniejsze działanie to są główne zmiany jakie dotknęły tego hubu. W tym miejscu warto dodać że już nie potrzebne jest nam połączenie z Zune aby przegrywać pliki multimedialne ponieważ urządzenie działa jako pamięć masowa i kopiowanie jest równie przyjemne jak na androidzie. Znów wytrącamy oręż androidowcom zostawiając jednak klasyczną Muzykę i Video. Spora zmianą jest również to że odtwarzacze obsługują naprawdę większość kodeków audio i video - nie zdażyło mi się aby Windows Phone w tej dziedzinie odmówił posłuszeństwa. Wada Muzyki+Video przynajmniej na Samsungu? Brak equalizera co jednak aby oddać obiektywizm jest wprowadzone przez Nokie i w pewnym sensie przez HTC poprzez Beats Audio.
8. Pictures Hub i Aparat
Tu również zmian mało po za tym oczywiście że wszystko działa szybko i zwinnie. Z drugiej strony po cóż oczekiwać zmian skoro strefa obsługująca obrazy w Windows Phone jest jak dla mnie idealna. Cieszy oko, działa perfekcyjnie szybko i niezawodnie, pozwala udostępniać łatwo zdjęcia również przez Bluetooth i NFC, pozwala nam łatwo zapisywać je w chmurze, genialnie kataloguje zdjęcia, łączy nam programy zewnętrzne dając do nich szybki dostęp. Naprawdę obsługa zdjęć w tym systemie stoi na najwyższym poziomie. Warto również dodać że można zaznaczać już wiele zdjęć jednocześnie i wykonywać na nich wiele operacji. Solidna , mądra i potrzebna zmiana w stosunku do WP7.

Aparat to nadal stary , spartański i prosty do szpiku kości aparat znany nam z WP7. Leonidas trzymając do w reku na pewno uwielbiałby robić nim fotki. No cóż za jego czasów był tylko symbian - szkoda. Ale może skupmy się na nowościach. Największa i również genialna zmiana to coś w stylu nakładek na aparat. Klikamy tajemniczy guziczek strzałek i ukazuje nam się w aplikacji aparatu możliwość nałożenia jakby na nią innych aplikacji dodających odpowiednie funkcje, filtry itd itd. Genialna sprawa bo gdy Android ogranicza się do konkretnego standardowego wyglądu aparatu plus oczywiście masa aplikacji to tutaj mamy modyfikowalny aparat gdzie niczym zamienne soczewki kupujemy aplikacje które dodają mu funkcji. Zapewne zasada działania podobna do tej w androidzie ale ergonomia nie do pobicia i nie do opisania. Pozwolę sobie nie opisywać specyficznych funkcji aparatu jakie mają potężne fotograficzne Nokie ponieważ musiał bym pisać i pisać. Rożnicy w obsłudze aparatu nie czuć ale poprzez tą jedną zmianę staje się niebywale funkcjonalny.
9. Marketplace a raczej Sklep czyli Windows Phone Store

Gdy pisałem poprzednia recenzję aplikacji na system mobilny microsoftu było 40 tysięcy - obecnie ich liczba zbliża się do 160 tysięcy aplikacji. Dużo? Jasne że nie powie Androidowiec i iOSowiec - przecież w google play jest ich 300 tryliardów! Nawet ostatnio mówiono że liczba aplikacji przekroczyła liczbę gwiazd w kosmosie.
To była lekka ironia ale koniec z tym bo temat jest poważny. W sieci panuje KOSZMARNE uprzedzenie do Windows Phone oparte na spostrzeżeniach wykonywanych chyba wtedy gdy w sklepie Windows Phone było tylko 40 tysięcy aplikacji. Od tamtego czasu sytuacja zmieniła się diametralnie. Powiem wam tak - dwa lata temu porzuciłem Windows Phone 7 w dużej mierze właśnie przez to że brakowało mi wielu aplikacji z których korzystałem na Androidzie. Porzuciłem na prawie dwa lata z małą przerwą więc blisko dwa lata używałem androida i aplikacji na niego. Teraz wróciłem i co? I powiem wam tak szczerze że po za brakiem aplikacji do obsługi konta ING BANK nie brakuje mi żadnej aplikacji. Ciężko mi teraz powiedzieć jakiego typu aplikacji może brakować. Fakt jeżeli miałeś jakąś konkretną nazwę konkretnej aplikacji na google play to możesz jej nie znaleźć na Windows Phone ale zamiennik znajdziesz na 99,9%! Fakt trochę brakuje aplikacji do GPS a przynajmniej jakiś sensownych aplikacji za darmo. Jest Nokia Drive ale specjaliści od GPS ,którym się teraz kłaniam - oni wiedzą o kim mówię - nie uważają tego jako aplikację solidną. Faktycznie ciężko porównywać aplikację Nokii do Auto Mapy ale z drugiej strony jest lepiej niż było na WP7. Dodatkowo myślę że jeżeli dalej udział WP będzie rósł - powolutku ale regularnie to i AM na WP uświadczymy. Więc podsumowując powiem tak " To nie prawda że na Windows Phone nie ma aplikacji". Prawdą jest że jest ich mnóstwo aczkolwiek jak słusznie zauważa nasz administrator jest kilka takich które są mniej doprecyzowane z racji tego że to pierwsze lub drugie wydania. Prawdą jest również że w sklepie z aplikacjami czy to androida czy iOS czy Windows Phone wystarczyło by z powodzeniem 1000 aplikacji gdyby każda z nich była doprecyzowana i miała klasę samą w sobie.

İmage

10. Microsoft Office

Z WP8 przywitaliśmy też nowego Office który co prawda nie różni się wiele od poprzednika ale działa perfekcyjnie. Wydaje mi się że właśnie największą zmianą jest płynność i szybkość działania tej aplikacji. Tu nie ma porównania jak otwierają się dokumenty na WP8 a jakimkolwiek innym telefonie. Office to perełka Microsoftu i działa faktycznie tak jak gdyby perełką była. Mamy możliwość edycji zarówno plików doc., docx, jak i prezentacji czy plików exela. Edycja nie jest zaawansowana ale wystarczająca i co najwazniejsze bezawaryjna i błyskawiczna. Otwieranie dokumentów, zapisywanie ich na skydrive czy wysyłanie pocztą jest idealne. A notatnik jakim jest OneNote nie równa się z niczym tylko trzeba nad nim chwilę usiąść aby poznać jego specyfikę.

İmage

11. Internet Explorer oraz klient pocztowy WP

Klient pocztowy bez zauważalnych zmian - jak dla mnie top topów i coś czego brakowało mi nawet na HTC ONE X. Szybki, bezawaryjny i sprawiający że naprawdę korzystanie z poczty na telefonie jest przyjemniejsze niż na kompie.
Internet Explorer na WP8 przeszedł rewolucję. Może wizualnie wygląda podobnie i zachowuje te cechy jakie posiadał IE w Windows Phone 7 ale szybkość jego działania jest rewelacyjna. Przeglądarka na WP8 jest w moim odczuciu jedną z najlepszych w mobilnym świecie. Nie ma na niej zawiech, strony szybko się ładują (szybciej napewno niż w Xperii Z i One X) a płynność obsługi sprawia że czujemy co to jest optymalizacja. HTML5 obsługiwany jest idealnie i nie czuć tego iż nie ma tutaj Flasha. Strony z poziomu przeglądarki można udostępniać, można przypinać jako kafelki, dodawać do ulubionych czy wyszukiwać na stronie interesujących nas słów. Czego brakuje? Hmmm... mi nic ale rozwiązania użyte w przeglądarce naprawdę są proste i dla przyzwyczajonego do miliona opcji androidowca mogą wydawać się spartańskie. Jedno jest pewne - jeżeli Leonidas miałby wyszukiwać informacji o Kserksesie to tylko w IE10 na WP8.
12. OPCJE

Podobnie jak w recenzji WP7 opiszę kilka dodatkowych funkcji telefonu jadąc po kolei opcjami jakimi mam w menu Ustawienia. Opuszczę niektóre te o których z racji ich specyfiki lub braku zmian nie warto wspominać aby nie przedłużać.

+ DZWONKI+DŹWIĘKI - standardowo dla WP ustawiamy dźwięki SMS, Dzwonka, poczty email i trzeba przyznać że to co oferuje nam w standardzie Microsoft jest najwyżej jakości. Możemy jednak bez problemu ustawiać własne dzwonki.

+ MOTYW - W WP8 dodano kilka nowych motywów kolorystycznych co sprawia że modyfikacja pulpitu jest jeszcze bardziej przyjazna i przyjemna. Tła pozostały bez zmian czyli czarne i białe. Sam używam czarnego tła z kobaltowym motywem Smile

+ Poczta+Konta - banalny sposób znany z androida gdzie w jednym miejscu dodajemy i zarządzamy wszystkimi kontami jakie posiadamy w sieci.

+ ekran blokady - REWOLUCJA - Microsoft postanowił że nie tylko nasze kafelki będą żyły ale że pozwoli nam modyfikować też ekran blokady. Gdyby tego było mało pozwolił niektórym aplikacją zewnętrznym do modyfikowania ekranu blokady i robienia z niego prawdziwych cudów. Przykładowo tłem naszego ekranu blokady nie musi być wyłącznie statyczny obrazek ale może to być tło Bing zmieniające się każdego dnia, może to być tło z animacją pogody i informacjami o warunkach atmosferycznych (coś jak w Sense od HTC), tło ze zdjęciami i informacjami z facebooka, pokaz slajdów i wiele wiele innych. Dodatkowo wybieramy jakie powiadomienia mają być wyświetlane oraz czy ustanawiamy hasło blokady. Wielki plus Microsofcie

+ kącik dziecięcy - czyli funkcja lansowana przez Microsoft, póki co rodzicem nie jestem więc nie jest mi ta opcja potrzebna ale mogę sobie wyobrażać jak ułatwia sprawę gdy nasza pociecha chce bawić się naszym telefonem. Nie musimy się zastanawiać czy nie przeczyta czegoś niedozwolonego lub zobaczy coś brzydkiego. Dzięki tej opcji będzie widziało tylko to co chcemy.
+ kopia zapasowa - opcja gromadząca w jednym miejscu opcje związane z kopiami zapasowymi wiadomości, zdjęć, ustawień aplikacji oraz kontaktów. Proste i wygodne - brawo!

+ mowa - ha ha ha... śmieje się teraz w twarz Androidowi i iOSowi ponież na Windows Phone 8 pojawił się menadżer głosowy PO POLSKU!!!! mówimy zadzwoń do Ździcha a on dzwoni, mówimy otwórz wiadomości a on otwiera. Fakt jest lekko ułomny ponieważ nie można dyktować wiadomości ale jego przydatność jest taka jak asystentów google i apple czyli żadna.

+ znajdź mój telefon - opcja znana z produktów HTC, dzięki odpowiedniemu programowi komputer wyszukuje gdzie znajduje się nasz telefon i umożliwia nam dokonanie pewnych czynności.

To chyba tyle jeżeli chodzi o opcje. Jest ich tam jeszcze troszkę ale poruszyłem te najważniejsze i te które są w każdym Windows Phonie. Samsung daje mi kilka dodatkowych ale o tym nie tutajSmile
13. PODSUMOWANIE
Windows Phone 8 jest rozsądną ewolucją Windows Phone 7. Wszystkie zmiany są sensowne i potrzebne a większość z nich wytrąca oręż z rąk przeciwników ponieważ usuwa największe wady jakie posiadał Windows Phone. System od Microsotu teraz jest naprawdę solidnym systemem i nie musi się wstydzić niczego przed Androidem czy iOS ponieważ zapewnia te samą o ile nie większą funkcjonalność. Jednak przed zakupem systemu trzeba kilka spraw przemyśleć. Windows Phone ma swoją specyfikę i aktualizacją do ósemki się jej nie wyrzekł. Nie stawia się tutaj na wodotryski, animacje 3d czy ine tego typu sprawy - system jest prosty, opcje sa ubogie i dla mnie jest to zaleta ale rozumiem że dla innych jest to wada. I teraz odpowiem na pytanie. Czy nadal jest to system dla wybranych? Myślę że już nie - jest to system dla większości z nas. Najbardziej pokochają go Ci którym już nie chce się grzebać w telefonie, którzy potrzebują sprawnego, szybkiego telefonu który zapewni nam dużą funkcjonalność i niezawodność. Optymalizacja Windows Phone 8 jest jego największą zaletą ponieważ system jest naprawdę szybki. Napisałem że jest on dla większości ponieważ nie dla wszystkich. Osoby które nie lubią narzuconych schematów, narzuconych rozwiązań, odgórnej ideologii funkcjonowania systemu nie powinny wybierać Windows Phone. Okienka są schematyczne, mają pewne narzucone rozwiązania których nie da się zmienić, mają swoją ideologię ale własnie dlatego są jakieś, są określone i to mi się w nich podoba. Stoimy u progu nowej serii WP , serii która zapewne będzie flagowa dla Windows Phone 8.1 , serii wyposażonej w specyfikację najlepszych androidów. Windows Phone ewoluuje i jeżeli zachowa schemat tej ewolucji to mimo pałającej siłą konkurencji będzie miał szansę oczarować swoim charakterem.

İmage


P.S: wybaczcie literówki itd, będą regularnie poprawianeSmile
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        İmageZnajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post


[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pokaż jak zaaranżowałeś swojego Windows Phone! dymekxxl 21 7,018 22-02-2015, 23:35
Ostatni post: Igor
  Windows Phone i youtube? Czyli najlepszy klient youtube na system od MS! dymekxxl 7 1,941 29-11-2014, 00:29
Ostatni post: Budniu
   Czy Windows Phone potrzebuje Snapdragona 800 czy to tylko chwyt marketingowy? dymekxxl 5 1,943 05-12-2013, 20:26
Ostatni post: Frozen


Wróć do góry