Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Czy Windows Phone potrzebuje Snapdragona 800 czy to tylko chwyt marketingowy?
Autor Wiadomość
23-11-2013, 11:05,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Panowie ostatnio w sieci natknąłem się na film zestawiający 3 jakby generację urządzeń z Windows Phone: Lumię z 512 mb ramu i słabszą wersją snapdragona 1 ghz, obecny standard czyli Lumia 925, 1gb ramu oraz Snapdragona S4 oraz Lumię 1520 ze Snapdragonem 800. Zapraszam do obejrzenia wideo.

Pozwolę sobie teraz na krótki komentarz w tej sprawie. Jak widzicie telefony jeżeli chodzi o to co "systemowe" działają niemal identycznie. Różnica między najsłabszą Lumią a Lumią 1520 jest kolosalna jeżeli chodzi o sprzętową stronę ale w codziennym użytkowaniu jak widać dzielą je tylko ułamki sekundy. Gdzie zaczyna się zabawa?

Zabawa zaczyna się podczas uruchamiania aplikacji firm trzecich. Tutaj już widać lekki niedobór może nie samej mocy procesora ale ramu. Natomiast obecny standard czyli Lumia 925 trzyma się rewelacyjnie i idzie łep w łep z najmocniejszym Windows Phonem.

Morał z tego mógłby być dość krótki i prozaiczny... Windows Phone nie potrzebuje Snapdragona 800 ale nie do końca tu się zgodzę. Uważam osobiście że wybór Snapdragona 800 podobnie jak wybór niegdyś Snapdragona S4 jest rozwiązaniem przyszłościowym i bardzo dobrym. Zatrzymanie się na S4 byłoby strzałem w kolano ponieważ o ile pod względem aplikacji urządzenia z WP8 byłyby urządzeniami dalej atrakcyjnymi to na polu gier byłby to system stracony. Dodatkowo na pewno pozostanie przy obecnych rozwiązaniach hamowało by w moim mniemaniu rozwój samego systemu: chęci wprowadzenia zaawansowanego asystenta głosowego Cortany, czegoś na kształt Kinecta czyli 3d Touch lub innych rozwiązań na pewno będzie wymagała mocy. Co jest jednak zasługą WP nie ma tutaj wyścigu zbrojeń - jest to po prostu konsekwentne przeskakiwanie z serii urządzeń na następne. A co najważniejsze podejrzewam że dzisiejsze urządzenia ze Snapdragonem 800 na Androidzie za pół roku będą już średniakami a Windows Phony ze Snapdragonem 800 przez podejrzewam 1-1,5 roku będą stanowiły elitę WP.

Podsumowując Snapdragon 800 to bardzo dobry ruch Microsoftu pokazujący nie tyle chęć walki i zbrojenia ale myśl o przyszłości. Ktoś mógłby powiedzieć po co aż 800 jak wystarczyłby Snapdragon S4 PRO... no tak ale po co Snapdragon S4 PRO skoro można dać 800 ,zoptymalizować pod nią system i nie wprowadzać bezsensownej walki zbrojeń do drugiego po za Apple ekosystemu...
Niech się zbroi Android...WP ma tylko działać idealnieSmile
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
05-12-2013, 19:57,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

RE: Czy Windows Phone potrzebuje Snapdragona 800 czy to tylko chwyt marketingowy?
(23-11-2013, 11:05)dymekxxl napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

No właśnie... 2-jajeczne CPU z więcej niż 1GHz na rdzeń da sobie obecnie radę ze wszystkim co jest dostępne na rynku gier i aplikacji. Tak więc to nie ilość cylindrów pod maską jest ważna a raczej ilość paliwa, które do tego silnika możemy wpompować w jednym cyklu pracy - a tutaj ograniczeniem jest właśnie ilość RAMu.
Zasada jest prosta... Każda apka pcha do RAMu swoje moduły. Czy się chce czy się nie chce tak musi być bo to taka konstrukcja jest - kwestia tylko czy te "moduły" będą miały 200 KB czy 100 MB... i tutaj właśnie kłania się optymalizacja kodu.

OK, ale do rzeczy...
IMO, nie wypasione, sryliono-rdzeniowe proce potrzebne są Windowsowi - na tych co są obecnie radzi on sobie lepiej niż dobrze. Jedynym "wąskim gardłem" dla WP jest ilość RAMu na low- i mid-end'ach... Te 512 MB to chwilami deko przymało... Szczególnie jak się używa IE z kilkunastoma zakładkami... Tongue 1GB to - uważam - rozsądne minimum. Nawet dla Windowsa. Smile
İmage
05-12-2013, 20:11,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

RE: Czy Windows Phone potrzebuje Snapdragona 800 czy to tylko chwyt marketingowy?
Wiesz powiem Ci tak że ująłeś sedno sprawy. Przyznam się że ten post pisałem jakieś 2 tygodnie temu i do tego czasu tak naprawdę nie miałem okazji na WP sprawdzić jak działa naprawdę wymagająca gra. Do tej pory trafiały fajne tytuły ale stare które spokojnie na androidzie dobrym na 2 jajkach latały. Ostatnio jednak trafił zarówno DH4 oraz Asphalt8. Gry te miałem na HTC ONE X gdzie wiadomo są 4 jajca w tegrze i ot co zauważyłem. Na HTC gry te potrfiły klatkować , przycinać się itd itd... rzadko ale potrafiły... nawet Xperia Z czasami potrafiła się zastanowić. A ostatnio od 3 dni gram w DH4 i grafika jest na identyczny poziomie co na HTC ONE X bo porównywałem to z kolegą i nie zdarzyła mi sie najmniejsza przycinka. I to jest własnie ta optymalizacja jak mówisz...
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

05-12-2013, 20:17,
VIP
Ekspert

Wyróżnienia:

Jakim cudem Asphalt 8 Ci klatkował na One X? Mi na Xperii P działa bez zarzutu. Kolejna sprawa, zauważ, że aplikacje systemowe w androidzie również działają sprawnie, myśleć dopiero zaczyna przy aplikacjach trzecich Wink
05-12-2013, 20:20,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

ml14 tylko zauważ że na xperii P uruchomił się z mniejszym poziomem detali...każda gra obecnie mocniejsza ma kilka trybów jakosci grafiki....taki NFS MW chyba z 5...5 na HTC ONE X się nie uruchamiał przykładowo...na Xperii P pewnie 2 ledwie...

İmage

05-12-2013, 20:26,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

(05-12-2013, 20:17)ml14 napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

No nie do końca tak... Problem jest generalnie w grach bo to one wymagają 1GB ramu (wzwyż) Smile
İmage

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila