Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

App Folder vs. Foldery - coś jak porównanie
Autor Wiadomość
05-02-2014, 21:26,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

App Folder vs. Foldery - coś jak porównanie
Aplikacje do tworzenia folderów (zasobników z aplikacjami) na pulpicie nie są tworem przesadnie popularnym. Mimo, że ich zadaniem jest pomoc użytkownikowi w uporządkowaniu - przynajmniej pozornym - pulpitu (wszak zgrupowanie kilku lub kilkunastu aplikacji w jednym kaflu może być poczytywane za pomoc) to nie zyskały sobie one znaczącej rzeszy fanów. Nie ma co kryć - windowsowym Justinem Bieberem to one nie są Smile
Długo walczyłem z naturą i robiłem wszystko by tylko tego-czegoś nie używać. Do czasu...
Póki w szufladzie aplikacji miałem tylko apki systemowe i kilka dodatkowych, które wydawały mi się "must have" to sprawa była prosta - większość wylądowała na pulpicie jako kafel a resztę obganiało się za pomocą menu literowego w szufladzie apek. Sprawa się nieco skomplikowała gdy ilość apek wzrosła a pamięć nie była w stanie ogarnąć wszystkich nazw. Proszę mi uwierzyć, ale kilkuminutowe skrolowanie listy blisko 80-ciu aplikacji w poszukiwaniu czegoś na "C"... a może na "F"... ale jednak chyba na "Z"... z czasem stało się upierdliwe jak głodny kot (a ten to potrafi drzeć ryja w tonacjach bliskich wysokiemu C). Indeks literowy w tym przypadku również na niewiele się przydawał.
Tematyczne pogrupowanie aplikacji na pulpicie okazało się w sumie całkiem pożyteczne i funkcjonalne.

Swój romans z Windows Phone zaczynałem od Nokii Lumii 625... W sumie model jest bez znaczenia, żadna Lumia nie oferowała jeszcze wtedy ficzera do tworzenia folderów na pulpicie. Zmieniwszy fona na Samsung Ativ S, z całym dobrodziejstwem inwentarza otrzymałem apkę [COLOR="#8B4513"]App Folder[/COLOR], która jak igła w oku poruszająca każdy nerw, poruszyła moją ciekawość. [COLOR="#8B4513"]Foldery[/COLOR] od Nokii pojawiły się dopiero jakiś czas później - co ciekawość moją zaostrzyło i sprowokowało do użycia obu tych aplikacji jednocześnie. Z tego właśnie powodu powstało to coś co może być podobne do porównania tych apek oraz ich funkcjonalności.

OK. Ale do rzeczy.

Zacznijmy od tego, że żadną z dostępnych apek nie pogrupujemy aplikacji systemowych oraz aplikacji instalowanych jako XAP (w przypadku urządzeń odblokowanych) - nie ma ich na liście dostępnych apek podczas tworzenia folderu. Dla apek systemowych zasada jest prosta - jeśli aplikacja nie posiada opcji deinstalacji to nie będzie jej na liście dostępnych do zapodania do folderu. Dla XAPów jest jak jest i trzeba z tym żyć.
Efekt jaki uzyskamy po użyciu obu aplikacji jest z grubsza podobny - otrzymujemy na pulpicie folder zawierający potrzebne nam programy - jednak ich funkcjonalność i ostateczny wygląd foldera już się różnią. To właśnie będzie przedmiotem niniejszego wywodu.

Zacznijmy od...

App Folder (by Samsung)

Chcąc utworzyć folder na pulpicie otwieramy aplikację (tutaj już są dwa utworzone foldery, ale przy pierwszym uruchomieniu ten ekran będzie pusty):

İmage

Program uruchomi się w zakładce "katalogi".
W tym miejscu mamy do wyboru jeszcze jedną zakładkę: "ustawienia", która daje nam możliwość przypięcia do pulpitu kilku systemowych przełączników - jak na skrinie poniżej:

İmage

Tą funkcjonalność pomińmy - każdy sobie oceni na ile jest ona przydatna. Skupmy się na tworzeniu foldera.
Będąc w zakładce "katalogi", na dolnej belce wciskamy "+" i przechodzimy do pierwszego panelu tworzenia foldera - określamy jego nazwę:

İmage

Po wpisaniu nazwy klikamy "ptaszka" z dolnej belki i przechodzimy do wypełniania foldera aplikacjami. Do dyspozycji mamy tutaj dwie zakładki: "aplikacje" i "ustawienia".

İmage İmage

Jak widać zawartość zakładki "ustawienia" jest bliźniacza z zakładką "ustawienia" z kroku pierwszego - tyle, że w tym miejscu przełączniki można zapakować do foldera zamiast lepić je na pulpicie jako osobne kafle.

Po wybraniu (zaptaszeniu) wszystkich potrzebnych pozycji klikamy w "ptaka" na dolnej belce i przechodzimy dalej.
To "dalej" pojawiło się dopiero w ostatniej... no, przedostatniej aktualizacji - wybór wyglądu kafla:

İmage

Jak z powyższego skrina wynika, do dyspozycji mamy dwa sposoby "upakowania" miniaturek aplikacji na kaflu:
- Standardowy, ten po lewej
- "Nowy" - prawy, podobny do wyglądu kafla z kontaktami.

Po dokonaniu wyboru - standardowo "dusimy ptaka" z dolnej belki...

İmage

Teraz wystarczy tylko kliknąć "pinezkę" przy nowo utworzonym folderze a wyląduje on na pulpicie. Klawisz "cofnij" i wychodzimy do pulpitu z naszym nowym kaflem.

Tutaj jeszcze jedna sprawa dotycząca kafli folderów.
Jeśli ilość aplikacji zawartych w folderze przekroczy ilość możliwych do wyświetlenia na kaflu miniaturek to kafel staje się obiektem "live" - obraca się pokazując awers i rewers wypełniony miniaturkami zawartych aplikacji.

Poniżej wygląd średniego kafla folderu z 13 aplikacjami - w wyglądzie:
- Standardowym (awers | rewers)

İmage İmage

- "Nowym" (awers | rewers)

İmage İmage

Jako, że aplikacji w folderze jest sporo, kafel automatycznie przeszedł w tryb "live tile".

OK. Jeśli ten tekst ma mieć znamiona porównania, to trzeba wspomnieć o sprawie "obsługi" już utworzonego foldera.

Aby cokolwiek w już utworzonym folderze zmienić, wystarczy otworzyć go z poziomu pulpitu...

İmage

... i użyć albo przycisków z dolnej belki ("+" dla dodania apek, "lista" dla usunięcia apek) lub rozwijalnego menu...

İmage

O ile trzy pierwsze opcje są w sumie jasne o tyle interesować może opcja czwarta: "ustawienia". Służy ona ni mniej ni więcej a zmianie wyglądu kafla.

Dopowiem tutaj tylko, że zmianę kolejności apek w folderze realizuję się poprzez...

İmage

... czyli przeciąganie ikonki w odpowiadające nam miejsce. Zmianę kolejności apek można przeprowadzić tylko podczas edycji utworzonego już folderu.

Proste jak dębowa laska dziadka Euzebiusza. Smile
Ha... czy oby takie proste? Popatrzmy jak to wygląda w przypadku Nokii...

Foldery (by Nokia)

Chcąc utworzyć folder na pulpicie otwieramy aplikację (tutaj już jest utworzony folder, ale przy pierwszym uruchomieniu ten ekran będzie pusty):

İmage

Program uruchomi się w zakładce "wszystkie foldery".
Tutaj, w przeciwieństwie do aplikacji Samsunga, nie mamy zakładki: "ustawienia" ani żadnej innej. Możemy sobie jedynie stworzyć folder.
Na dolnej belce wciskamy "+" i przechodzimy do pierwszego panelu tworzenia foldera - określamy jego nazwę:

İmage

Po wpisaniu nazwy klikamy "ptaszka" z dolnej belki i przechodzimy do wypełniania foldera aplikacjami. Do dyspozycji mamy tutaj dwie zakładki: "aplikacje" i "ustawienia" - tak jak u Samsunga...

İmage İmage

Jak na skrinie widać, na liście z dostępnymi aplikacjami możemy posiłkować się indeksem literowym co czasami może mocno ułatwić wyszukanie interesujących nas elementów. W tym panelu aplikacja oferuje nam również dwa dodatkowe przyciski na dolnej belce: "sortuj" (dwie strzałki) pozwalający na przesortowanie listy aplikacji wg nazwy lub czasu instalacji oraz "wyszukaj" (lupka) umożliwiający wyszukanie apki poprzez wpisanie jej nazwy. Tego u Samsunga nie ma.
Po wybraniu (zaptaszeniu) wszystkich potrzebnych pozycji klikamy w "ptaka" na dolnej belce i przechodzimy dalej...

İmage

... czyli do listy aplikacji w prawie gotowym już folderze. Teraz, jeśli ktoś chce (a w Samsungu nie może), może sobie pozmieniać kolejność ikonek w folderze - do tego celu służą znaczniki po prawej stronie każdej ikonki. Znacznik taki się przyciska i przeciąga w wybrane miejsce (do góry lub do dołu). Zmienić kolejność aplikacji można tak i teraz - przy tworzeniu foldera - jak i podczas jego późniejszej edycji.
Kliknięcie "pinezki" na dolnej belce przylepia folder do pulpitu.

Kafel foldera na pulpicie ma tylko jeden wygląd (przykład kafla średniego)...

İmage

... i w żadnym wypadku nie jest on "live" - to zwykły, statyczny kafel.

Oczywiście, w obu programach kafle dysponują trzema rozmiarami. Smile

Oba te programy można instalować zamiennie na urządzeniach obu firm.

Czas na kilka słów podsumowania.

Wbrew pozorom, wybór może nie okazać się tak łatwy jak to może wyglądać. Każdy z programów - mimo, że służą temu samemu celowi - dysponuje odrobinę inną funkcjonalnością.

To, co ma Samsung a nie ma Nokia:
- dwa wyglądy kafla ekranowego (Nokia ma 1 wygląd),
- kafel może być dynamiczny (u Nokii tylko statyczny),
- możliwość przypięcia z poziomu aplikacji kafli systemowych przełączników (u Nokii brak).

To, co ma Nokia a nie ma Samsung:
- wyszukiwanie aplikacji na licie - indeks literowy, sortowanie, wyszukiwanie (u Samsunga brak),
- możliwość zmiany kolejności ikonek apek już podczas tworzenia folderu (u Samsunga tylko podczas edycji).

Pozostałe funkcjonalności są takie same. Ilość aplikacji, które można wpakować w folder również jest w obu programach taka sama - z tą drobną różnicą, że nokiowe Foldery pokazują na liście same siebie co w porównaniu z Samsungiem podnosi ilość dostępnych apek o 1. Smile

No i co?
Samsung poszedł w gadżety a Nokia w funkcjonalność... Weź tutaj wybierz.

Ja jestem gadżeciarz - wybrałem Samsunga... A Ty? Big Grin
İmage
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
06-02-2014, 17:42,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

RE: App Folder vs. Foldery - coś jak porównanie
Doskonała recenzja. Kłaniam się autorowi nisko ponieważ dokładnie przedstawił istote problemu. Podzielam zdanie że aplikacja Samsunga jest lepsza niż aplikacja Nokii.
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila

Wróć do góry