Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Pełna (?) lista nowości w WP 8.1
Autor Wiadomość
16-03-2014, 21:55, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-03-2014, 19:54 przez Frozen. Powód: Aktualizacja informacji )
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

Pełna (?) lista nowości w WP 8.1
Ten wątek pozostaje w ścisłym związku z twórczością Damiana stąd: http://eomnia.net/showthread.php?tid=17429 - jednak jest uzupełnione i w miarę wiernie przetłumaczone. Dlatego też umieściłem to jako osobny wątek.

BTW... Poniższą treść przypadkiem popełniłem dla forum windowsmania.pl ale mam nadzieję, że nikt się nie obrazi jeśli pozwolę sobie przenieść to tutaj jako poniekąd moją "twórczość" Smile

Źródło tłumaczenia: Nie widoczne dla niezalogowanych.

Poniżej moja propozycja jakiegoś cywilizowanego tłumaczenia dla tych, którzy nie czuja się zbyt dobrze w inglezi. Tłumaczenie pewnie nie jest doskonałe bo to nie jest język potoczny czy literacki a bardziej specjalistyczno-techniczny, ale powinno dawać pogląd na sprawę. Smile

Jednocześnie kilka uwag:
- Działania części ficzerów nie rozumiałem do końca - więc tłumaczenie robiłem na czuja i "chłopski rozum".
- Kilku usprawnień nie rozumiałem całkowicie, więc nawet ich nie starałem się tłumaczyć.
- Nie tłumaczyłem zwrotów dotyczących funkcji których nie znam i nie wiem do czego służą.

Dołączyłem do tego również wideo - tak jak w oryginalnym artykule.

Jeśli ktoś ma propozycje lepszego tłumaczenia to zapraszam.
Spis treści
Centrum akcji

• Centrum powiadomień – alarmy, niewyskakujące powiadomienia, historia aktualizacji i inne.
  • Szybki dostęp do kustomizowania zadań/akcji, przełączniki: Wi-Fi, Bluetooth, tryb samolotowy, etc.
Aplikacje + Sklep
  • Aplikacje będą mogły przechwytywać audio/wideo z samych siebie; może to być ograniczone prawami autorskimi.
  • Aplikacje i dane gier mogą być przechowywane na karcie SD.
  • Aplikacja na karcie SD będzie dostępna tylko dla jednego urządzenia. Jeśli aplikacja zostanie wykryta na karcie SD innego urządzenia nastąpi żądanie wcześniejszego odinstalowania jej (*zapewne chodzi o urządzenia w ramach jednego konta Microsoft*).
  • Sugerowanie miejsca instalowania/przechowywania aplikacji.
  • Kopie zapasowe aplikacji i danych gier na OneDrive (jeśli deweloper to umożliwi).
  • Aplikacja Facebook będzie zintegrowana z systemem, obecnie działa niezależnie.
  • Aplikacje będzie można sortować wg częstotliwości używania lub daty instalacji.
  • Możliwość "ręcznego" sprawdzania aktualizacji w sklepie.
  • Opcja automatycznej aktualizacji zainstalowanych aplikacji.
  • Opcja aktualizacji programów tylko przez Wi-Fi.
  • Jednorazowe powiązanie aplikacji z kontem Microsoft (tak jak w Windows 8); po zalogowaniu aplikacja jest dostępna dla wielu twoich urządzeń.
Kalendarz
  • Wsparcie dla Kalendarza Google z wieloma kalendarzami.
  • Pogoda w kalendarzu.
  • Widok tygodniowy w kalendarzu (widok poniżej).
    İmage
Aparat

• Tryb zdjęć seryjnych, wbudowane auto-wykrywanie serii.
  • Nowy wygląd.
Bing
  • Inteligentne wyszukiwanie w Bing (podobne do tego w Windows 8.1).
  • Aplikacje podkastów będą firmowane przez Bing, pełna funkcjonalność.
Przeglądarka
  • Internet Explorer 11.
  • IE 11 będzie zapisywał hasła do stron internetowych.
  • JavaScript i HTML dla rozwijania aplikacji (?)
  • Wysyłanie plików przez Internet Explorer 11.
  • Karty będą pokazywane indywidualnie w oknie menedżera zadań.
  • Wsparcie dla WebGL i zwykłego mapowania.
  • Odtwarzacz YouTube będzie wspierał wideo HTML5.
Deweloperka
  • Zadania w działające w tle: siła sygnału Bluetooth, powiadomienia z Chat'u, zmiana sposobu połączeń danych, Device use trigger (?), Gatt characteristic notification (?), lokalizacja, wyskakujące powiadomienia, połączenia Rfcomm, zdarzenia systemowe, czasomierz.
  • XAP zamienione na APPX (rozszerzenia aplikacji).
  • Transkodowanie audio/wideo przy użyciu akceleracji sprzętowej.
  • Wbudowane nowe narzędzia deweloperskie: SemanticZoom, DatePicker, TimePicker.
  • Powiadomienia dla aplikacji mogące wykonywać akcje.
  • Ciche powiadomienia dla aplikacji (będą wyświetlane tylko w Centrum Powiadomień).
  • Wsparcie dla szyfrowania i elektronicznego podpisywania wiadomości e-mail.
  • Nowe opcje synchronizacji e-mail przy użyciu zdefiniowanych wzorców.
  • Opcja pobierania e-maili i obrazów w nich zawartych na urządzenie.
Korporacja i Biuro
  • W urządzeniach korporacyjnych będzie można zmieniać ich hasła i zdalnie je blokować (?).
  • Wsparcie dla haseł dokumentów Office.
  • Office Lens - wsparcie dla skanowania dokumentów aparatem foto.
  • Rebranding SkyDrive na OneDrive.
  • Wsparcie dla VPN.
  • S/MIME do podpisywania i szyfrowania e-mail.
  • Dostęp do zasobów korporacyjnych poza firewall-em.
  • Auto-wyzwalanie VPN (?)
  • Zarządzanie certyfikatami, aktualizacja i wycofywanie certyfikatów uwierzytelniających użytkowników
  • Ulepszenie zasad MDM (Mobile Device Management) dla zwiększenia korporacyjnej kontroli nad urządzeniem, wyłączenie niektórych funkcji urządzenia oraz pełniejsze zarządzanie aplikacjami na urządzeniu.
  • Wsparcie dla korporacyjnych sieci Wi-Fi z protokołem EAP-TLS.
Ogólne zmiany wygody użytkowania
  • Tło dla ekranu Start.
  • Przycisk "Wstecz" nie będzie zamykał aplikacji a tylko je usypiał.
  • Podwójne tapnięcie odblokowuje urządzenie (ficzer taki sam jak na Lumiach z aktualizacją Amber lub nowszą).
  • Podwójne tapnięcie wyłącza... najprawdopodobniej chodzi o urządzenie (?)
  • Ulubione zdjęcia przez tapnięcie na ikonę "serce".
  • File picker - coś w rodzaju huba wyświetlającego wszystkie wysłane/przekazane pliki i elementy (sugestia tłumaczenia od @djtonka)
  • Kącik dziecięcy – hasło nie będzie wyświetlane (poprawka błędu).
  • Kafle live – zaznaczanie kafla na czerwono poprzez przeciągnięcie po nim palcem (sugestia tłumaczenia od @BBros)
  • Kafle live – być może będzie dostępna trzecia kolumna kafli (średnich).
  • Pasek nawigacyjny dla urządzeń bez fizycznych przycisków na froncie obudowy.
  • Powiadomienie jeśli ładowarka nie dysponuje odpowiednią mocą.
  • Ciche godziny – wyłączenie powiadomień w określonych przedziałach czasowych.
  • Kombinacja klawiszy dla zrobienia zrzutu ekranu to teraz: Power + Volume Up.
  • Przycisk wyszukiwania będzie nowym sposobem na uruchomienie funkcji mowy ("Cortana").
  • Rozdzielone sterowanie głośnością dla dzwonków/powiadomień i muzyki/mediów.
  • Ustawienie domyślnej aplikacji Nawigacji głosowej w systemie.
  • Ściągnięcie aplikacji w dół w widoku menedżera zadań - zamyka ją.
  • Narrator głosowy w Ułatwieniach Dostępu.
Klawiatura

• Ogólne ulepszenia klawiatury, pokazywanie emoji podczas pisania.
  • Opcja klawiatury Swipe – "Pisz, gdy przeciągam (palcem) po literach" (?)
Media
  • Transkodowanie audio/wideo, akceleracja sprzętowa.
  • Edycja mediów: audio i wideo; efekty audio, efekty wideo; obraz w zwolnionym tempie.
  • Xbox Music i Xbox Video jako osobne aplikacje zamiast huba Muzyka + Wideo (zwiększa możliwości aktualizacji).
  • Możliwość zmiany domyślnej aplikacji SMS. Można również wybrać która aplikacja SMS będzie wysyłała powiadomienia.
  • Wyciszenie wątku - opcjonalnie można "wyciszyć" wybrany wątek wiadomości - dla takiego wątku nie będą wyświetlane powiadomienia (również te na kaflu live).
Telefon + Kontakty
  • Sortowanie listy kontaktów wg osób z numerami telefonów.
  • Czas połączeń (wciśnij i przytrzymaj "szczegóły" w menu historii połączeń).
  • Polecenia głosowe połączeń. Będziesz mógł wywołać połączenie mówiąc: "Zadzwoń do XXXXXX".
  • Kręgi kontaktów. Do 40 kontaktów w kręgu (?)
  • Operatorzy mogą instalować niektóre aplikacje po wykryciu karty SIM.
Sense
  • Battery Power Sense – aplikacja do monitorowania poboru prądu przez programy.
  • Battery Saver (w Battery Sense) udostępnia listę wykluczeń dla aplikacji.
  • Data Sense – operatorzy mogą zdalnie kontrolować limity danych w Data Sense.
  • Wi-Fi Sense – udostępnianie bezpiecznych sieci Wi-Fi kontaktom posiadającym Wi-Fi Sense.
  • Automatyczne ponowne podłączenie po określonym czasie do sieci Wi-Fi
  • Wi-Fi Direct - połączenie urządzeń w trybie p2p przez Wi-Fi.
System
  • Bluetooth 4.0 LE
  • Chkdsk dla kart SD (*wiadomo co czego służy CHKDSK*).
  • Wsparcie dla monitorowania Geo-fence (*co to jest Geo-fence można znaleźć w Wikipedii - nie ma sensu rozwijania tego tutaj*).
  • Przesyłanie (bezprzewodowo i przez USB) oraz prezentowanie na zewnętrznych ekranach treści z telefonu, coś jak "Wyślij do" tylko w różnych standardach (sugestia tłumaczenia od @BBros)
    İmage
  • Wsparcie dla myszy i klawiatur (HID)
  • Wsparcie dla stereoskopii 3D
  • Urządzenie będzie musiało być zaktualizowane do najnowszej wersji przed przywróceniem go do ustawień fabrycznych.
  • Listy zaufanych aplikacji dla NFC, które wyeliminują konieczność potwierdzania otwarcia wymaganej aplikacji.
    İmage
  • Wsparcie dla wirtualnych kart inteligentnych
  • Wsparcie Portfela dla biletów i kart członkowskich.
  • Aplikacje dla Windows Phone 8.1 nie będą działały na urządzeniach z 8.0 (odwrotnie owszem).

Mocno pomogli:
@Budniu (skriny)
@djtonka (tłumaczenie)
@BBros (tłumaczenie)
@skubi07 (rozjaśnienie tego i owego)
İmage
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
16-03-2014, 22:25,
VIP
Ekspert

Wyróżnienia:

RE: Pełna (?) lista nowości w WP 8.1
(16-03-2014, 21:55)Wall-E napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.
Wydaje mi się, że chodzi o takie coś: İmage
16-03-2014, 22:32,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

(16-03-2014, 22:25)ml14 napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

Domyślam się tego, ale do dyspozycji miałem tylko tekst oryginalny - i to dosyć dziwny tekst... Nie miałem do końca pewności czy to, czego się domyślam faktycznie zawarte jest w tekście.
Generalnie oryginał zawierał bardzo dużo dziwnych/nietypowych sformułowań i gdyby nie skriny od @Budnia oraz podpowiedzi kilku innych osób to pewnie nawet bym się nie domyślił że "to" oznacza "to" a nie "coś innego" Smile
İmage
17-03-2014, 19:47,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Po pierwsze to oczywiście podziw dla twórcy wątku - nie będę zbyt Wychwalał poczynań Wallego w tej kwestii abym nie zostać obrzucony epitetami lizydupy ale każdy widzi jak wiele taki wątek wnosi do tematu. Szok i nawet ja kilku spraw ciekawych się dowiedziałem. Jeszcze raz mega moc i hiper bomber...

Po drugie liczba tych zmian działa nie tylko na fanów WP ale i zagorzałych wrogów. Spotykam się z wieloma komentarzami na temat takiej liczby zmian ale nikt nie jest na tyle kretynem - nawet zagorzały wróg aby ją bagatelizować. Od początku roku mamy WIEEEEEEEEEEELKĄ padakę jeżeli chodzi o prezentacje w świecie smartfonów. Albo Sony na sterydach, albo Samsung z czytnikiem serca albo HTC którego nie ma ale już dawno jest... Zapowiada się że to właśnie WP8.1 będzie bezkonkurencyjną największą innowacją tej połowy roku jeżeli chodzi o świat mobilnych technologii. Myślę nawet że MS zalicza wpadkę bo jeżeli to wszystko co wyżej napisane okaże się prawda to nalezało by system nazwać WP9Smile
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

17-03-2014, 20:46,
Ekspert
ROM Cooker
Tłumacz
VIP
Budniu

Wyróżnienia:

Wall-E dlaczego nie dodałeś tamtych trzech screenów, które dałem (kalendarz, NFC i Przesyłanie (bezprzewodowo i przez USB) oraz prezentowanie na zewnętrznych ekranach treści z telefonu, coś jak "Wyślij do" tylko w różnych standardach (sugestia tłumaczenia od @BBros) ?
Why się pytam ?
ZANIM ZADASZ PYTANIE ZAJRZYJ DO INSTRUKCJI OBSŁUGI URZĄDZENIA, O KTÓRE PYTASZ, JEST TAM DUUUUUŻO INFORMACJI
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
18-03-2014, 10:10,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

Nie dałem tutaj bo wątek "tam" modyfikowałem później... Potem już mi się nie chciało dłubać. Ale spoko, uzupełnię. Smile
İmage
18-03-2014, 19:54,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

Aktualizacja.
İmage

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila