Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Android dla zielonych - Bateria
Autor Wiadomość
10-04-2014, 21:13, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-04-2014, 21:14 przez ml16. )
VIP
Ekspert

Nagrody:

Android dla zielonych - Bateria
Urządzenie z Androidem:
Android

Wielu użytkowników na naszym forum ma problemy z telefonami, a w szczególności narzekają na problemy z baterią.
Przedstawiam kilka sposobów by wydłużyć czas czuwania baterii.

1. Wyłącz transmisje danych i korzystaj z WiFi.
Pomimo, że smartfony służą do korzystania z sieci komórkowych to bierze ona spory kawałek baterii, dzięki wifi możemy czas wydłużyć czas korzystania z internetu. Jeśli nie masz dostępu do Wifi to warto włączyć autorski pomysł od Sony – tryb Stamina. Wyłącza on transmisje danych, gdy ekran jest wyłączony, dzięki czemu możemy wydłużyć czuwanie baterii nawet dwukrotnie.

İmage

2. Zabij ostatnie aplikacje
Głównym powodem szybkiego znikania baterii są usługi działające w tle. Zabijając je w ustawieniach lub po prostu czyszcząc je po przytrzymaniu Home wydłużamy czas baterii. Uwaga! Nie zalecam użycia task kilerów, bo one nie działają pozytywnie na baterie i obciążają procesor czy pamięć ram przez co użycie baterii wzrasta.

İmage

3. Włącz automatyczną jasność ekranu
Ekran to główny powód dlaczego dzisiejsze telefony trzeba ładować ciągle, są duży i mają więcej pikseli niż monitory czy większość telewizorów, a pojemność baterii nie rośnie tak szybko jak one. Prawie w każdym telefonie można włączyć automatyczna jasność, która rozjaśnia lub przyciemnia ekran zależnie od pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Ona też pobiera baterię, ale nie odczujemy tego. Jeśli rzadko kiedy zmieniamy pomieszczenie, warto przesunąć pasek jasności w okolicach minimum.

İmage

4. Wyłącz lub odinstaluj aplikacje, które są Ci niepotrzebne.
Aplikacje nie tylko zabierają pamięć telefonu, ale często same się włączają i pobierają baterie. Jeśli jakaś jest nam niepotrzebna to możemy ją odinstalować, lub jeśli okresowo jej nie używamy to wyłączyć w ustawieniach. Jak to zrobić? Wchodzimy w ustawienia, następnie w aplikacje i przesuwamy na ostatnią kartę, klikamy na aplikację i ją wyłączamy. Niestety bez root’a nie wszystkie aplikacje możemy wyłączyć. Najwięcej prądu pobiera dobrze wszystkim znany facebook, messenger facebooka, Youtube czy Skype. To pierwsze dodatkowo bardzo spowalnia nasz telefon.

5. Wyłącz synchronizację
Kolejnym ciekawym sposobem na oszczędność jest wyłączenie synchronizacji w ustawieniach. Opcja do wyłączenia to tz. Auto-Sync. To jeszcze nie wszystko.
Aplikacja Poczta czy Gmail też posiadają synchronizacje, więc wchodzimy w nie i włączamy synchronizację ręczną lub co dłuższy czas.

İmage

6. Korzystaj z sieci 2G.
Sieć 3G pozwala na dużo szybszą transmisje danych, ale kosztem baterii. Jeśli korzystamy z wifi to warto przełączyć sieć na 2G lub jeśli mamy problemy z zasięgiem to włączyć automatyczne wybieranie sieci z preferowanym 2G. Niestety w niektórych modelach jest tylko automatyczny wybór z preferowanym 2G, więc ta opcja nam nic nie da.

İmage

7. Wykryj aplikacje która pobiera najwięcej energii.
Android ma w swoim ogromie opcji statystyki co zużywa najwięcej baterii w telefonie. Wchodzimy w ustawienia, następnie w Zarządzanie zasilaniem po czy w użycie baterii. W moim przypadku to była gra Castle Clash. Używanie jej tylko kiedy jest ona potrzebna nie wchodzi w grę. Więc korzystamy z puntu 2 lub czytamy dalej.

İmage

8. Włącz tryb oszczędzania energii
Producenci już od dawna więdzą, że smartfony pobierają duże ilości baterii. Większość z nich dodała do ustawień opcję oszczędzania baterii, a Sony zastosowało autorski tryb Stamina. Co nan on daje? Wyłącza niepotrzebne procesy oraz gdy ekran jest wygaszony wyłącza transmisje danych.

İmage

9*. Wyłącz lub hibernuj niepotrzebne aplikacje.
O wyłączeniu aplikacji pisałem w powyższych punktach, ale teraz rozwinę ten temat. Jeśli posiadamy roota możemy bez przeszkód wyłączać wszystkie aplikacją Root uninstaller lub hibernować je, czyli nie wyłączamy ich tylko program usypia je kiedy z nich nie korzystamy, a do tego służy program Greenify.

İmage

*Tylko dla zrootowanych urządzeń

Poradnik całkowicie mojego autorstwa,
zabraniam kopiowania bez mojej wiedzy w części lub w całości
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
10-04-2014, 23:34,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

RE: Android dla zielonych - Bateria
Szczerze powiem, że sposoby nie są jakieś nowe... a wręcz zaryzykuję stwierdzenie, że są ogólne znane - takie oczywiste oczywistości. Niemniej całość została bardzo fajnie ułożona i opisana lekko, łatwo i przyjemnie. Smile

Niestety... dbanie o baterię w andku to sprawa niełatwa i absorbująca.
Moim zdaniem mimo, że skuteczne to sporo sposobów jest tzw. "martwym przepisem" - wszyscy wiedzą co trzeba zrobić, ale praktycznie nikt się do tego nie stosuje Smile W szczególności mówię tutaj o użytkownikach dla których smartfon jest konsolą do gier lub chociaż magazynem na aplikacje - czyli o ogromnej ich ilości. Tongue Te osoby nie będą się bawiły w hibernowanie czy odinstalowywanie apek bo to jest wbrew ich "filozofii".
W podobnej sytuacji jest zalecenie ograniczania się do 2G... Mało który "nastolatek" może sobie pozwolić na utratę "kontaktu z bazą"... fejs, tłiter, instagram, skejp, emenemsy etc... etc...
O synchronizacji poczty to już nawet nie wspominam Wink
Mam na pokładzie dwa takie darmozjady ze smartfonami i nie ma opcji by tam cały czas coś nie plumkało, piszczało, gadało itd... Smile

Pomijając funkcje zabójcze dla graczy i społecznościowców, to tak naprawdę nie pozostanie wiele rozwiązań. Z powyższej listy zostanie może... hmmm... jedno(?) Smile

OK. Można tutaj rozłożyć na części każdy z powyższych punktów... ale po co. Zasadę chyba łapie każdy. Smile
Ograniczę się tylko do rzeczy najbardziej, dla mnie, kontrowersyjnej:

(10-04-2014, 21:13)ml14 napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

Tutaj bym tak nie patatajał z tą oszczędnością baterii na Wi-Fi... Ja bym oszczędność baterii zamknął wartością 10... góra 15%, ale nie 50% - nierealne. Znaczy... realne, ale podobny efekt mogę uzyskać okresowo wyłączając transmisję pakietową - włączając tylko kiedy jest potrzebna.
A tak na marginesie mówiąc, wyłączanie transferu przy wygaszaniu ekranu można porównać do wyłączania światła w "Dzień Ziemi" i palenia zamiast niego świeczek - nie powoduje to żadnej realnej oszczędności globalnie bo prąd przez tą godzinę nadal jest produkowany a dodatkowo świeczkami eksportujemy do atmosfery dodatkową porcję CO2. Smile
Podobnie jest ze zrywaniem połączenia przy wygaszaniu ekranu. Jeśli potrzebuję połączenia przez czas dłuższy niż wygaszanie ekranu to muszę utrzymywać aktywny ekran... A co jest największym pożeraczem prądu? No co? Bingo!! Właśnie ekran. Big Grin
I tutaj obawiam się, że 30 minut aktywnego Wi-Fi bądź 3G (z wygaszonym ekranem) zeżre mniej prądu niż 30 minut "zabawy" z aktywacją ekranu (+ połączenie oczywiście) Tongue
W tym przypadku ważniejsze jest zdroworozsądkowe myślenie i kalkulacja potrzeb. Smile
İmage
11-04-2014, 00:20, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-04-2014, 00:34 przez ml16. Powód: Brak )
VIP
Ekspert

Wyróżnienia:

(10-04-2014, 23:34)Wall-E napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.
Ale wiesz, że aplikacje takie jak facebook działają i łączą się z internetem nawet jak wyłączysz ekran? W takim wypadku jest to mały, ale realny zysk na baterii. Greenify zapobiega wybudzaniom (a zdarzają się, gdyż korzystałem z ekranu może coś ponad godzinę, a w info o baterii miałem 2h).
11-04-2014, 10:46,
VIP
Ekspert
ROM Cooker
Toldo

Wyróżnienia:

Dołożę trzy grosze. Bardzo wydajnym i prostym (jeśli nie liczyć zrobienia roota) sposobem, jest pozarządzaniem triggerami odpalającymi konkretne aplikacje w powiązaniu z pewnymi zdarzeniami, np. taki Facebook ma trigger, który pozwala mu się uruchomić jeśli zmienimy tapetę w telefonie (!) lub podłączymy źródło zasilania. Szerzej postaram się to opisać w osobnym wątku o ile będzie zainteresowanie.
LG G3 D855 Titan | Crash Rom v2.1 Android 5.0 | Stock Kernel | Integral MicroSD UHS-1 32GB
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
11-04-2014, 10:50,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Będzie zainteresowanie na pewno! Więc Wiesław nic tylko pisać i pisać Smile Moje zdanie co do baterii zmienia się z czasem. Kiedyś uważałem że takie zabiegi mają sens i właśnie przez to że użytkownicy wszystko wyłączają i pozwalają na takie bateryjne skąpstwo ze strony producentów jest jak jest. Sytuacja dzięki LG G2 i Sony się poprawiła bo pokazano że można wsadzić bez problemu baterię 3000 mAh w telefonu i cieszyć się dłużej. Do tego sposobem jest też wprowadzenie znanych technologii jak choćby ta która pozwala G2 naładować w 40 minut od 5%...i to są rozwiązania! Nie zgadzajmy się na bateryjne skąpstwo!
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

11-04-2014, 17:17,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

(11-04-2014, 00:20)ml14 napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

Z jednej strony nawet nie ważę się polemizować z Twoją tezą, ale z drugiej strony...
Moim zdaniem pakowanie coraz większych baterii do smartfonów to w dużej części tzw. leczenie objawowe - leczy się symptomy czyli brak prądu, a nie przyczynę czyli masakryczne zapotrzebowanie na prąd przez urządzenie ponoć mobilne.

Tak na chłopski rozum... Idąc takim tokiem myślenia/postępowania, to za jakiś czas będziemy z jednej swojej strony targać uwieszony na szyi 24-calowy ekran uzbrojony po obu bokach w "skrzydła" radiatorów dla 48-jajowego APU... a za sobą będziemy ciągnęli na wózku baterię kilku akumulatorów rodem z koparki CAT... A wszystko to z radością, że prądu nam starczy na 2-3 dni.
Czy o to chodzi? Tongue

Tak, tak... To oczywiście w dużej mierze żart... Big Grin Ale czy tylko żart? Tongue
İmage
11-04-2014, 17:36,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Cytat:Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

Czy ja wiem czy żart... bardzo dobra uwaga swoją drogą...faktycznie to jest leczenie choroby ale czy nie lepiej w ogóle nie chorować? Optymalizować systemy? Aplikacje itd.? Jak to możliwe że kiedyś na ogniwach 3 krotnie większych telefon działał dłuuużej.... tak wiem wiem każdy z was powie ekran, procesor itd...ale jak tak słucham reklam każdego z producentów bez wyjątku to każdy kolejny flagowiec ma bardziej energooszczędny wyświetlacz...bardziej energooszczędny procesor....to jakim cudem potrzeba 3 razy większych baterii?
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

11-04-2014, 18:04,
VIP
Ekspert
ROM Cooker
Toldo

Wyróżnienia:

(11-04-2014, 17:17)Wall-E napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

Myślę, że z ekonomicznego punktu widzenia wciąż taniej jest zapakować większą baterię li-ion do większej budy niż zainwestować pieniądze w risercz, w kwestii alternatyw zasilania jak np. ogniwa wodorowe. Smutne jest to, że kiedyś (prędzej podejrzewam niż nam się wydaje) będziemy wręcz zmuszeni do znalezienia alternatyw. Tak jest z paliwem, tak będzie i z bateriami do urządzeń wszelkich.
LG G3 D855 Titan | Crash Rom v2.1 Android 5.0 | Stock Kernel | Integral MicroSD UHS-1 32GB
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
11-04-2014, 19:55,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

(11-04-2014, 18:04)Toldo napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

No i o to właśnie c'mon Smile
Ubrałeś to w inne słowa, ale sens pozostaje ten sam. Przy obecnym tempie przyrostu ilości rdzeni i powierzchni ekranów wcale nie jest wykluczone, że za niedługi czas będziemy mieli do wyboru albo mieć baterię zamkniętą w body urządzenia i ładować ją co 2-3 godziny, albo móc pracować ze smartfonem 1-2 dni kosztem ciągania za sobą akumulatora. Smile
Ja wiem, że Android od strony kodu to mega syf optymalizacyjny. Jednak odnoszę wrażenie, że obecnie - dla obecnie topowych urządzeń - winę za drain baterii można podzielić już po połowie pomiędzy sprzętem a systemem. Jedno jest warte drugiego Smile
İmage

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila