Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Wątek zamknięty 
 Android dla zielonych - Pamięć Ram i zarządzanie nią
Autor Wiadomość
12-04-2014, 23:39,
Post: #1
VIP
Ekspert
Offline


Nagrody:

Android dla zielonych - Pamięć Ram i zarządzanie nią
Urządzenie z Androidem:
Android


Witam w kolejnej odsłonie serii „Android dla zielonych”. Tym razem zajmiemę się pamięcią Ram i procesami systemu Android jak i również przygotowaliśmy niespodziankę dla bardziej zaawansowanych użytkowników tegoż systemu. Prawidłowe zarządzanie Ramem i procesami może się przyczynić do nawet dwukrotnego wzrostu wydajności.


İmage

1. Co to jest pamięć RAM i dlaczego nowsze smartfony mają jej nawet po 3GB?


Wielu z was może nie wiedzieć dokładnie co to jest RAM. Zgodnie z definicją pamięć ram służy do utrzymywania usług i danych, a nie robi tego dysk gdyż RAM ma szybszy kontakt z procesorem i większą przepustowość pamięci, przez co uruchamiając aplikacje przy większej ilości dostępnego ramu nie zobaczymy spowolnień, problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy jej zaczyna brakować. Ponadto system Android wykorzystuję tyle ramu ile ma dostępnego, przez co dwóch dniach przy 1GB ramu można zobaczyć niemiłą niespodziankę, jaką jest mała wolna pamięć sięgająca 100MB, albo nawet mniej. Sam system tyle nie zabiera, lecz procesy, czyli usługi użytkownika. Obecnie zakłada się, że 2GB ramu jest optymalną ilością dla wymagających użytkowników.

2. Jak zadbać o dużą ilość wolnego RAMu?


Systemowi Android 4.1.2 wystarczy bez problemu 512MB ramu, ale jeśli dodamy do tego nakładkę producenta może się okazać, że po 2 tygodniach telefon będzie mulił przy najprostszych czynnościach takich jak wejście w Dialer połączeń. Dla przykładu posłużę się znaną wszystkim xperią E, którą posiada kolega i Xperią P, którą ja posiadam. Oba smartfony posiadają Androida Jelly bean, ale inną nakładkę. Dlaczego? Xperia P też na oryginalnym systemie łapie lagi, a jak by to wyglądało w przypadku E? By zapobiegać lagom, można nie instalować każdej aplikacji jaka nam się podoba ze sklepu do jednej czynności, a wybrać jedną najlepszą. Procesy użytkownika (aplikacje) spowalniają system, może nie widać tego od razu, ale po jakimś czasie wejście w ustawienia może wymagać sporej cierpliwości.

3. Wszystko o TaskKillerach.

Taks Killer, tłumacząc dosłownie znaczy zabijacz procesów i do tego też służy. TaskKilery realnie poprawiają wydajność, ale czy na prawdę warto ich używać? Odpowiedź jest prosta – Nie. Zabijacze procesów, nie tylko czyszczą pamięć na siłę, ale i również dodatkowo działają na baterię, niestety nie pozytywnie. Najlepiej usuwać tz. drop cache, czyli procesy z pamięci podręcznej (wystarczy przytrzymać home). Możemy też wejść w ustawienia, następnie aplikacje, przełączamy się na kartę uruchomione i zabijać procesy z których nie korzystamy.

İmage

4. Co zużywa najwięcej RAM i czy czasem większe zużycie daje korzyści?

Najwięcej ram wbrew pozorom nie zawsze zabierają gry, a przeglądarka internetowa. Taka mała aplikacja jak chrome potrafi zużywać 200MB przy dwóch kartach, więc stosowanie jej w oprogramowaniu jest niedorzeczne. Sony niestety go stosuję, a szkoda bo ich nakłada jest najbardziej ciekawa i płynna w porównaniu do ociężałego Touch Wiza od Samsunga. Na dodatek integracja smartfonu Sony i Facebooka to największy błąd jeśli chodzi o utrzymywanie wydajności. Facebook + timescape faktycznie wygląda ciekawie, ale zużywa zbyt dużo zasobów i zwalnia nasz telefon. Facebook Messenger czy aplikacja facebook, to na razie aplikacje, które najbardziej zwalniają urządzenie w czasie rzeczywistym (cały czas). Pomimo tego, że je zatrzymamy w ustawieniach to one i tak się włączą i będą nas wkurzać. Aplikacje są tak uciążliwe, że tylko co któraś opinia w GooglePlay jest pozytywna, a nawet niektórzy użytkownicy wyzywają autorów, że zmuszają do instalacji Messenger’a , a ja ich w 100% rozumiem. Czasem większe zużycie ram zwiększa jakość odtwarzanych filmów, zwiększa płynność itd, w tych aplikacjach tak nie jest.

İmage

5. Jak się bronić przed takimi aplikacjami?

W Sklepie Play jest pełno odpowiedników typu „Fast for Facebook” czy od niedawna „Youtube player free”, dzięki udostępnieniu kodu od Google. Niestety, by pozbyć się aplikacji Facebook wbudowanej w system czy kilku innych musimy zrobić Roota, czyli złamać oprogramowanie.
Daje to nam pełny dostęp do systemu jak i modyfikacji jego. Aczkolwiek nie musimy usuwać aplikacji systemowych, a wystrczy je zamrozić czy nawet zhibernować,.

Root = Utrata gwarancji, ale da się ją łatwo przywrócić

6. Swap, czyli zwiększanie pamięci RAM.


Ale nie dosłownie. SWAP to plik na karcie pamięci, który ma za zadanie odciążyć pamięć ram, gdy urządzenie tego potrzebuję. Wartość wykorzystywaniu swapu określa swapiness. Czym więcej ona wynosi, tym bardziej urządzenie wykorzystuje plik na karcie, analogicznie, jeśli wynosi mniej jest on mniej wykorzystywany. Zależnie od wersji sytemu jest ono mniejsze, lub większe np. w CM11 wynosi 30, a na stock JB wynosiło u mnie 70. Do zaawansowanego zarządzania pamięcią ram służy aplikacja ram manager pozwalająca na ustawienie wszystkich wartości ram i ustawienia swapu.

İmage

7. Optymalizacja systemu Android i praktyczne porady.

Zielony robocik jest systemem wolnym i dzięki tysiącom aplikacji w GooglePlay możemy prosto zoptymalizować nasze urządzenie. Za domyślą aplikacje do zarządzania RAMem ja wybrałem wymieniony powyżej program. Jest on prosty w obsłudze i posiada możliwość zrobienia swapu czy gotowe ustawienia pamięci ram. Nie będę się rozpisywał, która jest do czego, gdyż wszystko jest tam pięknie po polsku opisane. Wracając do swapu, to ile go ustawić? Zależy to od karty pamięci, a dokładnie jej szybkości (klasy), np. dodanie swapu 500 MB na karcie class 4 to tak jak zawalenie telefonu Facebookowymi aplikami, czyli jest po prostu bez sensu. Z moich obserwacji wywnioskowałem, że należy ustawić dla class 4 : 8/16 MB ; dla class 6 : 16/32 MB ; dla class 10 : 32/64 ; dla class 10 UHS (ultra) : 64/128/256 MB. Uwaga! Podane wartości są wartościami maksymalnymi, ale czasem niektóre egzemplarze kart są lepiej lub gorzej wykonane, więc nie zawsze są dobre. Opcje dostępne w ram manager powinny zadowolić każdego, ale jeśli ktoś lubi eksperymentować, wyjaśniam kilka wartości :

İmage

Foreground App – są to aplikacje, z których obecnie używamy lub aplikacje systemowe których nie widać;
Visible App – są to aplikacje pracujące w tle, choć nie wiem czemu nazywają się visible (widoczne), może chodzi o to, że ich działanie jest widoczne;

Secondary Server – są to procesy, które są wykorzystywane przez jakąś aplikacje działającą w tle (np. proces facebook, ma 4 procesy);

Hidden App – aplikacje w tle czekające na podjęcie działania przez użytkownika;
Content Provider – dostarcza dane dla aplikacji systemowch, np. proces klawiatury odpowiadający za słownik ;

Empty App – są to aplikacje, które już nic nie robią, użytkownik je porzucił, ale zostają w pamięci jakbyśmy ich jeszcze potrzebowali.

By cieszyć się szybkością początkową androida, zalecam raz dziennie robić restart i czyścić cache np. programem Cache cleaner Smile

Poradnik całkowicie mojego autorstwa,
zabraniam kopiowania bez mojej wiedzy w części lub w całości
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+
13-04-2014, 07:13,
Post: #2
Loża Szyderców
GPS Ekspert
VIP
Offline


Wyróżnienia:

RE: Android dla zielonych - Pamięć Ram i zarządzanie nią
Ktoś kiedyś mądrze napisał:
Nieużyta pamieć RAM w androidzie, to pamięć zmarnowana !
Użycie cudów do czyszczenia RAM i zamykania aplikacji :
przysporzą Wam więcej problemów niż dadzą korzyści. System sam uruchamia niektóre usługi i aplikacje. Jeśli je zamkniemy on i tak otworzy je . W ten sposób tracimy to co najważniejsze w smartfonie – energię!
                                       ***
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
***
„Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa”Excl
               SZACUNEK?
Dam ci go tyle, ile dostałem od ciebie !
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+
14-04-2014, 21:47,
Post: #3
VIP
Ekspert
ROM Cooker
Offline
Toldo


Wyróżnienia:

RE: Android dla zielonych - Pamięć Ram i zarządzanie nią
Tutaj znów można wyłączyć auto uruchamianie się aplikacji za pomocą triggerów, co pozwala odciążyć ram lub użyć do innych zadań.

Tapnięte z Xperii Z1
LG G3 D855 Titan | Crash Rom v2.1 Android 5.0 | Stock Kernel | Integral MicroSD UHS-1 32GB
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
+
15-04-2014, 22:06,
Post: #4
VIP
Ekspert
Offline


Wyróżnienia:

RE: Android dla zielonych - Pamięć Ram i zarządzanie nią
(13-04-2014, 07:13)zbisz41 napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.
Ciekawe co ten ktoś (Wall--e) robi jak zacznie jej brakować -.-
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+
Wątek zamknięty 


[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Android dla zielonych - Bateria ml14 8 2,663 11-04-2014, 19:55
Ostatni post: Frozen
   HTC HD2 - jak zwiększyć pamięć wew. o 4GB pioneer1 15 8,352 20-03-2012, 19:39
Ostatni post: pioneer1
   FAQ dla zielonych i początkujących Harry Potter 0 5,266 24-04-2011, 12:18
Ostatni post: Harry Potter


Wróć do góry