Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Android i Windows Phone okiem Windowsowca po raz kolejny.
Autor Wiadomość
18-12-2014, 15:15, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-12-2014, 16:32 przez dymekxxl. )
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

İmage

W pokoiku, na stoliku leżą przedemną dwa znakomite smartfony. Dwaj bogowie w swoich kategoriach - LG G2 i Lumia 930. Telefony tak inne ale tak sobie bliskie. Jeżeli myślicie jednak że będzie to jakieś porównanie to możecie śmiało przestać czytać. Fakt porównam te urzadzenia w kilku slowach ale to będzie tylko czubek z góry lodowej tego artykułu.

Różni producenci, różna filozofia, rózne systemy lecz ten sam środek: Snapdragon 800, 2 GB ramu oraz rozdzilczość FullHD na ekranach. Obecnie mimo występowania mocniejszych konfiguracji zestaw nie do zagięcia.

Nigdy wcześniej nie miałem takiej okazji porównywac Androida do Windows Phoen bo zawsze urządzenia które posiadały różniły się specyfikacją strikte sprzetową. Zresztą ja jestem glębokim fanem systemu Windows Phone 8. Z naciskiem na to że ta ósemka nie ma tutaj zadnego towarzystwa. Fanem Windows Phone 8 i to też zapamiętajcie.

Od czego by tu zacząć...jeszcze rok temu Windows Phone był systemem mało znanym, mało rozpowszechnionym i ciągle goniącym wielką dwójkę liderów systemowych. Mówiono o nim dużo, dyskutowano dużo również na naszym forum. Dało się słyszeć wiele wiele zarzutów w kierunku tego mobilnego systemu. "Windows Phone co prawda jest szybki ale się nie da tapetki zmienić", "W tym Windowsie nawet folderów nie ma czy nie da się dzwonka ustawić no ale jest szybki to prawda", "Na Windows Phone jest mało aplikacji no ale fakt jest szybkim systemem bo jest prosty". Czy widzicie w tych zacytowanych argumentach jakąś wspólną częstkę? Element wspólny? Otóż jest taki - jest nim szybkość. Wypowiedzi te były pod adresem Windows Phone 8 , któremu można było zarzucać wiele ale nie brak zwinności i szybkości. Kocham Windows Phone 8 własnie za jego szybkość, zwinność, prostotę i niezawodność. To system inny, wyrózniający się na tle tego co już stworzono. Coś konkretnie określonego, mającego konkretne cechy.

Hmmm... jaki z tego morał? Póki co żaden. Mija czas i nadchodzą zapowiedzi i screeny Windows Phone 8.1 - systemu który ma ucywilizować, umasowić Windows Phone. Sprawić aby był taki jak Android - popularny, pasujący każdemu itd... ekkhem... ekkhem że jaki? Jak co? Jak Android? Mniejsza oto! Nowy Windows Phone ma mieć klawiaturę swype tylko inaczej jakoś nazwaną, ma mieć mozliwośc ustawienia tapetki pod kafelkami, ma miec odseparowane aplikacje żeby było można je łatwo aktualizować i wreszcie ma mieć szczyt marzeń czyli belkę zsuwaną z góry! Hurraaaaa! Oj zapomniał bym - Windows Phone 8.1 ma wprowadzić Cortanę! Ma być systemem innym niż wszystkei a Cortana ma być odrazu dostepna w pelnej bazie języków w tym po naszemu. To ma być REWOLUCJA! I co Androidowcy łyso wam?

İmage

Wreszcie nabyłem najpierw Lumię 925 a potem 930 z Windows Phone 8.1! Oj przepraszam w Wielkim Windows Phone 8.1! I czy efekt został zamierzony? Czy Windows Phone 8.1 jest dla ludu? Faktycznie jest klawiatura swype, która trzeba przyznać wyszła MS doskonale i tak również się spisuje i na tym chyba zakończe pozytywy ponieważ Windows Phone 8.1 był i jest dla mnie ogromnym rozczarowaniem! Ogromnym! Niby jest wszsytko ale tak naprawdę nie ma nic. Tapeciarze mają swoje tapetki pod kafelkami. Kij z tego że przez to ekran jest 60 razy mniej czytelny chyba że wybierzemy jakąś jednolitą ciemna tapetę? Kij z tego że wygląda to średnio i upodabnia majestetyczne kafelki do targowego wyglądu Androida. Trzymając swoją Lumię 930 i mając jakąś tapetkę pod kafelkami mam wrażenie że to jakaś tania nakładka na androida imitująca w tani sposób Windows Phone. Jasne powiecie że można sobie nic nie ustawiać i mieć zwykłe kafelki a ja wam na to że "Chwała Bogu że tak jest". Po drugie odseparowanie aplikacji z systemu na pozór daje sporo możliwości. Muzyka czy Kalendarz mogą byc co dwa dni aktualizowane i przynosić nam tak uprawgione changelogi typu: "bug fixes". Co z tego że aplikacje te otwierają się teraz na snapdragonie 800 tak jak na przeciętnej jakości androidzie? Co z tego że szlak trafił płynoość i szybkość Windows Phone 8, który przypomne działał na starym 2 rdzeniowym snapdragonie S4? Gratulacje! I co nam to dalo? Aaaaa fakt mozliwość aktualizacji bug fixów. Oooo i mamy również beleczkę ściąganą z góry: REWOLUCJA! No rewolucja! Ekran urzadzenia ma 4 boki jak kazdy prostokąt ale czy naprawdę MS musiał kopiować od Androida najgorsze z możliwych rozwiązań? Musiał! Każdy innym bok po za prawym, który jest zarezerwowany na listę aplikacji były odpowiedniejszy ale nie. Trzeba było zerżnąć tanie i niewygodne rozwiązanie z Androida. No Microsofcie wziąleś sobie wzór do naśladowania! Oooo i jeszcze Cortana... zapomniał bym. Jak to miało być? Multijęzykowy asystent głosowy? Szkoda tylko że dla MS multijęzyczność to tylko angielski. Tym samym Microsoft pokazał że nie rózni się niczym od googla i nie zaprezentował nic kompletnie co mogło by cieszyć oko. I dodam jeszcze że jak Windows Phone 8 na starym Snapdragonie S4 mógł walczyć szybkością z Snapdragonem 800 na LG G2 tak teraz Windows Phone 8.1 jest zjadany na dzień dobry! Na przystawkę i co najlepsze nawet się po nim nie odbija...

To tylko początek mojego felietonu i z czasem pojawiać się go będą kolejne części... ta jednak powyższa się już nie zmieni więc zapraszam was do dyskusji i komentowania a myślę że jest co bo wielu mogą zaboleć te słowa. Ale słowa te wypowiada użytkownik Androida i Windows Phone! Dodam że te slowa wypowiada również fanboy Windows Phone ale tylko z 8 i bez żadnych dodatków.
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
06-01-2015, 20:35, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2015, 20:36 przez Frozen. )
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

RE: Android i Windows Phone okiem Windowsowca po raz kolejny.
Rany boskie... Damian... Aż tak Ciebie WP rozczarował?

Miałem zamiar trochę polemizować z Twoimi tezami, ale... (tak, to właśnie to moje "magiczne ale").
Ale... zabrakło mi tutaj jednej-jedynej tezy - Twojego określenia się w kwestii: "Co/czego ja oczekuję od WP". Wink
Piszesz globalnie czy osobiście? Smile
İmage
06-01-2015, 20:53,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Piszę osobiście i to moje odczucia. Czego oczekuje od systemu? Tego co dawał mi Windows Phone 8 a czego nie daje 8.1 czyli szybkości i niezawodności... Zresztą sam wiesz jak uwielbiam Wp nie podoba mi się tylko kierunek w jakim zmierza... Dokończę artykuł niebawem i wtedy będzie łatwiej to ocenić...
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

06-01-2015, 21:27,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

Nie do końca się zrozumieliśmy Smile
Pozwól, że podam jeden przykład-zasadę dla zobrazowania tego, o co mi chodzi...

(18-12-2014, 15:15)dymekxxl napisał(a): Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

No dobra... masz wybór: Tapeta pod kaflami bądź "klasyczne kafle". Wada? Zaleta? Przecież MOŻESZ nie ustawiać tapety pod kaflami, ale czy generalną wadą jest, że ktoś inny CHCE i MOŻE ją sobie ustawić? Łapiesz o co mi c'mon? Smile

Moim zdaniem, w TYM przypadku musisz się zdecydować: albo punktujesz EWIDENTNY paździerz - opcja w miarę obiektywna - albo rozważasz kwestię typu: "Dokąd to zmierza...", czyli podejście czysto subiektywne. Smile

Nie żebym się czegoś czepiał... Ja najzwyczajniej chcę odnieść się do Twoich kwestii, zajebiście chętnie popiszę sobie z Tobą na różne tematy... ale muszę wiedzieć czy to jest stwierdzanie faktów czy Twoje osobiste odczucia typu "nie używam, ale mi się nie podoba". Dla mnie osobiście, to robi dużą różnicę. Smile
İmage
06-01-2015, 21:51,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Łapie £apie tylko Ty też mnie trochę przyjacielu nie zrozumiałeś... Super że jest wybór. Mi nie chodzi o tapety tylko o to ze MS zajął się tym i owym upodabniajac nasz system do innych niszcząc inne cechy? Nie widzisz onile telefon działa wolniej mimo nieporównywalnie lepszych podzespołów.... Muzyka, kalendarz czy galeria na Lumii 930 działa wolniej niż na starej 925 i to tylko wierzchołek góry lodowej...nie przekazuje informacji z palca tylko z własnych badań i porównań... Mialem okazje porównywać lumia 925 i 930. Pierwsza na 8 a druga na 8.1. Pomijam długie ładowanie czy lagowanie ale nigdy WP 8 mi się nie zawiesił. Czy nowy system nie powinien być lepszy? Możesz powiedzieć że to tylko kwestia 930 ale i 925 wyraźnie zwolniła... Gdzieś mam taki postęp systemu gdy zaprzepaszcza sie jego największą zaletę...

İmage

06-01-2015, 21:57, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2015, 22:04 przez Frozen. )
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

A widzisz... I tutaj już zaczynamy "nadawać na tej samej fali" Smile Zaczynasz pisać rozsądnie i merytorycznie - czekam na przetworzenie całego Twojego źródłowego tekstu do tej konwencji. Smile
Używaj więcej "mnie się wydaje", "moim zdaniem", "wg moich odczuć/badań/porównań" etc.

Od jakiegoś czasu drażnić mnie zaczęły ogólniki, generalizowanie i ogólne "mam to we du*pie"... Być może stąd moje stanowisko odnośnie Twojego tekstu... Smile
İmage
06-01-2015, 22:45,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

To co napisalem w artykule oparlem nie na moim zdaniu a żywych dowodach. Miałem szczęscie kupic Lumię 930 wtedy gdy miałem 925 jednocześnie na Windiws Phone 8. Miałem okazje je dluuugo porównywać dosłownie chyba w każdym aspekcie a póżniej miałem okazję zainstalować na Lumii 925 Windows Phone 8.1 i zauważyć jej przemianę przemianę na gorszę. To nie było więc "moje zdanie" czy "moja opinia" ale udowodniony fakt. Później miałem również szczęście kupić LG G2 z identycznymi podzespołami co Lumia 930 i dodam więcej. Miałem okazję korzystać z tych samych aplikacji jak OneDrive, seria aplikacji Bing, Skype itd i gdy zauważyłem że na Androidzie - tym samym Androidzie aplikacje te działają szybciej i sprawniej niż na Windows Phone. Powiedz czy Ciebie by szlak nie trafił? Aplikacje, które powinny być na androidzie ale pokazując wyższość Windows Phona! Które powinny być przynętą wyrzuconą w morze aplikacji Androida pokazują tak naprawdę czym obecnie stał się Windows Phone. I to też nie jest "moja opinia" czy "moje zdanie" ale fakt poparty konkretnymi dowodami. Bardziej konkretnie mówić ciężko no chyba że mam mierzyć czas uruchamiania aplikacji, aktualizowania itd. Milisekundy nie mają tu znaczenia - znaczenie ma fakt że gdy jeszcze na początku poprzedniego roku Android mógł pomażyć o płynności i szybkości Windows Phone tak teraz systemy te pod tym jak i wieloma innymi względami stają się sobie równe...

İmage

06-01-2015, 23:30,
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

OK. To ja Tobie odpowiem w ten sposób...

Pod swoją "opieką" mam 6 fonów z WP - 2 x L625, 2 x L925, 2 x Ativ S (tak się ułożyło) - oraz moja L1520. No dobra, policzę tutaj jeszcze L520, której używam do do ogólnie pojętej propagandy WP (jako fon testowy userów miała już ładnych kilku). Dodam jeszcze 3 x L920, 2 x L820, 3 x L625, które krążą wokół mnie jako prywatne fony znajomych. Czyli praktyczny przekrój przez ofertę fonów z WP. Wszystkie pracują na WP 8.1 U1.

Z przykrością muszę stwierdzić, że żaden ze znanych mi userów WP nie zgodzi się z Twoim zdaniem. Wręcz przeciwnie - oni są zadowoleni z progresu jaki ma miejsce w rozwoju WP, są łakomi na wiedzę w tym temacie i równie niecierpliwie jak ja wyczekują Windowsa 10-tego. Co więcej, prawie wszyscy dali się skusić na PC-towego Win8 ze względu m.in. na ekosystem... i dotąd sobie to chwalą.
Czyżbym miał w swoim otoczeniu samych zaślepionych i zindoktrynowanych wariatów? Smile

Czy już rozumiesz moje wątpliwości co do Twojej argumentacji? Smile
İmage
07-01-2015, 00:15,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Jasme że rozumiem i dlatego artykuł nie miał na celu krucjaty przeciwko Windows Phone 8.1 wymierzonej przeciwko wierzącym. Ja różnice widzę w działalniu urządzenia i uważam że WP8.1 odchodzi od założeń. Ale i Tobie rację muszę przyznać bo "moje zdanie" nie jest zdaniem wszystkich. Ba nawet zagorzali przeciwnicy Windows Phone jak przykładowo nasz Wiesław forumowy stwierdzili że dopiero WP 8.1 da się uzywać. Ja posiadam ten system od 7 czyli od samego początku i co powstanie 8.1 ewolucja mi sie podobała - bez względu na telefon jaki posiadałem byłem jej zwolennikiem. Ba nawet Windows Phone 8.1 ma pełno zalet , które dla nie są fundamentalne. Nie wiem jak widzisz to Ty i jak widzą to znajomi Twoi ale ja widze że kalendarz, który uwielbiałem w Windows Phone 8 stał się ciężki i mozolny na WP8.1. Ja widze że muzyka mimo że bardziej funkcjonalna stała się powolna na WP8.1 i jeszcze niech teraz wyodrębnią z systemu klienta pocztowego - najlepszego w świecie smartfonów - i zrobią z nim to samo co z muzyką, galerią kalendarzem to już poważnie zwątpie w ten system. Wall-E ja poprostu przyzwyczailem się do niezawodności i szybkości elementów których używalem kazdego dnia dosłownie - kazdego i teraz na WP8.1 nie działa to już tak samo ale gorzej. A czy nie powinno działać lepiej? Odpal sobie teraz kalendarz na Windows Phone 8 i 8.1 - spojrzyj w lustro i powiedz że ten z 8.1 otwiera się szybciej... Powiesz że uczepiłem sie jednego ale chciałeś rozmawiać o konkretach. Zawsze podobało mi się że mając Windows Phone potrzebowałem 7 góra 10 aplikacji ze sklepu do pełnej funkcjonalności. Dlaczego? Bo wszystko było w systemie, bo wszystko hulało a teraz pod pozorem częstych aktualizacji nie wnoszących nic - przykładem jest tu muzyka - wyodrębniono aplikacje i proceder ma ten się posuwać. Ja się na to nie zgadzam a jak tkną klienta pocztowego to składam tu deklarację że jeszcze tego samego dnia sprzedam WP8.1 w formie protestu. Sam dla siebie bo raczej nic innego tym nie osiągnę...

WP8.1 nie jest zły ale chyba jesteś lekko zaślepiony nie widząc ja robi się z niego drugi android i to w najgorszym wydaniu. Ja póki co pozostane fanem Wimdows Phone 8 i będę czekał z utęsknieniem na 10 traktując ten twór 8.1 jak Windows Millenium...

İmage

07-01-2015, 00:21,
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Cytat:Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

I ja go wyczekuje nawet nie masz pojęcia jak... i musisz skupiać się dokładniej na rzeczach o których mówię. Nie narzekam na ekosystem , na Windows 8.1 w ogólności... nawet na sam Windows Phone... ja narzekam i sprzeciwiam się pewnemu kierunkowi który obrał Windows Phone... wyodrębnianiu aplikacji, kopiowaniu glupich rozwiązań z androida czy zwolnieniu w porównaniu do poprzednika...

İmage

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila

Wróć do góry