Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Ankieta: Czy zostałeś kiedyś oszukany przez sprzedawcę, bądź sprzedawca/producent nie chciał się wywiązać z umowy/obowiązków?
Tak
Nie
[Wyniki ankiety]

Goniąc za okazją
Autor Wiadomość
19-12-2014, 16:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2015, 10:39 przez Woojek. Powód: Brak )
Mistrz Satyry
Ekipa

Wyróżnienia:

Information  Goniąc za okazją
Każdy kto kupował kiedyś sprzęt, bez różnicy, czy elektroniczny, czy też nie, zastanawiał się kiedyś, czy kupiny przedmiot jest odpowiedni, czy się komuś spodoba, czy będzie z niego korzystał. Równiez borykałem z tymi dylematami i w tym roku postanowiłem poprostu spytać (nie bezpośrednio obdarowaną osobę, lecz kogoś kompetentnego, np żonę/męża/brata/syna itp), czego potrzeba komuś, kto prezent dostanie - oczywiście pełna konspiracja ;-).

Tutaj przechodzę do sedna rzeczy. Prezent aby był dobry, choć nie tyczy się to tylko prezentów, ale ogólnie przedmiotów jakie kupujemy, nie musi być wcale drogi. Ważne jest aby był sprawdzony. W tym celu poszukujemy opinii użytkowników i tutaj uwaga - staramy się wystrzegać emocjonalnych opinii typu

İmage

lub

İmage

Przy kupowaniu czegokolwiek nie powinno nas interesować, czy ktoś jest zadowolony, czy nie, bo o satysfakcji z zakupu jesteśmy w stanie sami się wypowiedzieć po dokonaniu tranzakcji i wypróbowaniu artykułu. Ważniejsze dla nas powinno być to, jaki ten przedmiot jest patrząc możliwie najobiektywniej dla użtkownika go posiadającego. Przykłady poniżej:

İmage

İmage

Oczywiście, również przy takim podejściu do sprawy należy wziąć pewien dystans do czytanych opinii i najlepiej po przeczytaniu kilkunastu, kilkudziesięciu przeanalizować, czy wady/zalety się powtarzają, czy też są pojedynczymi problemami zależącymi od wadliwego egzemplarza.

Gdy już sobie upatrzymy wymarzony przedmiot, szukamy go w sklepach i kupujemy po najnizszej znalezionej cenie. Na tym możnaby było skończyć temat gdyby nie kolejny problem. Jeżeli zdecydujemy się na zakup po okazyjnej cenie (szczególnie elektroniki), w sklepach noname, lub allegro to problemy z zakupem się nie kończą. Skupię się tutaj na serwisie allegro, ponieważ znaczna część bezmarkowych sklepów znajduje się właśnie tam.

Wiadomym faktem jest, że każdy sprzedawca:
-sprzedaje produkt oryginalny
-100% spawdzony producent
-NAJTANIEJ NA ALLEGRO!!!
-***OKAZJA***
-Ostatnie sztuki!
-100% zadowolonych klientów!

Nie chcę przytaczać większej ilości przykładów, bo szkoda miejsca, ale z grubsza wiadomo o co chodzi. Krótko mówiąc jeden wielki marketingowy bełkot, z którego trudno cokolwiek zrozumieć. Poniżej podpowiem jak z grubsza unikać największych pułapek.

Produkt Oryginalny
Owszem, produkt jest oryginalny, pod warunkiem, że chcemy kupić telefon NOKLA, a nie NOKIA, lub SUVNSUNG zamist SAMSUNG. Najlepiej wejść na stronę producenta i sprawdzić, czy opis produktu jest zgodny z tym zamieszczonym w ogłoszeniu. W przypadku braku danych- pomijamy ogłoszenie.

Sprawdzony dostawca/producent
Pierwsze na co zwracamy uwagę to czas realizacji zamówienia (zazwyczaj powinien być podany do 2-3 dni, maksymalnie 5. W przypadku importu z Chin może być podany termin 10-60dni), oraz pisane małym drukiem ostrzeżenia o możliwości wystąpienia konieczności opłaty cła na granicy chińskiej

100% zadowolonych klientów
Zgadza się, prawda. Wszyscy klienci, którzy kupowali produkty u tego sprzedawcy byli zadowoleni: kumpel1, kumpel2, kumpel3 i dziewczyna- w sumie 4 osoby. Proponuję kupować na aukcjach, gdzie odoba sprzedająca ma przynajmniej kilkaset pozytywnych ocen i stanowią one około 98-100% wszystkich ocen.

***Okazja; Ostatnie Sztuki***
Nie ma czegoś takiego jak okazja- co nagle to po diable. Nie spieszmy się, bo warto. Oczywiście sa wyjątki, ale biorą pod uwagę rachunek prawdopodobieństwa, to bezpieczniej będzie sobie odpuścić.

Gwarancja
Ponadto warto zwrócić uwagę na gwarnację i sposoby jej realizacji. Produkty wyprodukowane na rynek Unii Europejskiej i na jej terenie kupione MUSZĄ, być objęte 24 MIESIĘCZNĄ gwarancją. Nie interesuje Was co napisał sprzedawca. Wyjątkiem są tutaj produkty organiczne typu żywność lub niektóre produkty uważane za ,,nietrwałe" jak np. bateria. Nawet jak kupicie sobie jeansy i po roku przetrą Wam się np w kroku, to macie prawo zwrócić je do sprzedawcy (na podstawie paragonu, nie karty gwarancyjnej) i żądać:
-wymiany towaru na nowy
-naprawy
-zwrotu sumy jaka była uiszczona w dniu kupna przedmiotu
-możliwości wybrania kolejnej rzeczy ze sklepu/firmy w którym reklamujemy wadliwy towar (jest to kwestia dogadania się ze sklepem i najczęściej przeze mnie wybierana)
Sam jestem dobrym przykładem korzystania ze swoich praw, ponieważ spodnie KUPIŁEM ostatnio jakieś 8-9 lat temu i od tamtej pory, mniej więcej co rok, mam nowe, ponieważ nie znalazły się jeszcze żadne, które wytrzymują pełen okres gwarancyjny :-) Aha, nie zrażamy się tym, że reklamacja zostaje odrzucona, prubójemy do skutku.
Uwaga: uszkodzenie nie może mieć uszkodzenia mechanicznego powstałego w trybie nagłym np. rozerwanie, przedziurawienie. Tak samo z butami- jeżeli oddajemy skórzane buty, bo nam popękały, a nie korzystaliśmy z pasty do butów, lub innych srodków ochronnych, to reklamacja nie ma prawa być uznana.
Dla zainteresowanych proszę bardzo link:
Kod:
Nie widoczne dla niezalogowanych.
Zarejestruj się.

Inaczej ma się sprawa jezeli kupujemy przedmiot u, uwaga, IMPORTERA. Musimy pamiętać, że poza UE gwarancja producenta jest tylko i wyłącznie wyrazem dobrej woli. Kupując na allegro towar importowany z krajów Azjatyckich, których firmy o zgrozo, czesto nie mają swoich przedstawicieli w Polsce, jesteśmy często skazani na gwarancję 6/12 miesięczną, realizowaną na terenie Chin/Singapuru itp. Ważne w takim przypadku jest abyśmy przy zakupie sprzętu otrzymali PARAGON, ponieważ wówczas możemy skorzystać z obowiązku sprzedawcy do wykonania serwisu niedziałającego sprzętu. Ponadto wszelkie teksty typu: po odejściu od kasy gwarancji nie uznaje się (wyjątkiem banki/kantory itp.), to pic na wodę. Jak ktoś przyfika to możemy złożyć skargę do UOKiK, że sprzedawca prowadzi praktyki niezgodne z prawem.

Na koniec Typowy chwyt marketingowy- porównanie znaku CE zatwierdzającego przystosowanie na rynek Europejski, oraz CE oznaczajacego China Export:
İmage

Aktualizacja 3.01.2015
Przeglądając kolejne oferty, mowa tu o telefonach komórkowych, natknąłem się na kolejne próby oszustwa. Mianowicie chodzi o miejsce pod baterią.
İmage
Po lewej tania Nokia (NOKLA?), Po prawej Oryginał.
Różnice są kompletnie niewidoczne jeżeli nie mamy porównania, ale na zestawieniu widać wyrażnie iż:
-nie zgadza sie numer RM (oryginalnie powinien być 469)
-Zła kombinacja danych pod IMEI i CODE- Po prawej jest prawidłowa
-Niewłaściwe położenie kosza na śmieci (czasami zdarza się, że mają całkiem na czarno zamalowane pokrywy - unikać jak ognia)
-No i na samej górze niewłaściwy kod 2RQ_06- powinno być 2RQ_11
Pytanie się nasuwa: a skąd wziąć poprawne dane. Otóż najbezpieczniej sprawdzić na stronie porducenta, lub napisać do nich maila, ale jak nie chce się komuś tego robić to można też sprawdzić oferty takich przemdiotów z Polskiej dystrybucji. Ewentualnie, choć nie jest to wskazane, zerknąć na najdroższą dostępną ofertę (tutaj np po lewej telefon za 60zł, a po prawej za 1200zł i przy okazji z Polskiej dystrybucji)

Uwaga (ostatnia)
Zamieszczony powyżej wywód ma tylko i wyłącznie ch
arakter informacyjny. Nie miałem zamiaru nikogo obrazić, podważyć jego uczciwości, bądź wpłynąć na zmianę stosunku klientów do osób/przedsiębiorstw sprzedających. Wszelkie informacje zawarte powyżej są moją prywatną opinią wyrobioną za sprawą mniej, lub bardziej przyjemnych doświadczeń, których zaznałem podczas podejmowania przeze mnie transakcji, zarówno podczas zakupów on-line jak i podejmowanych w sklepie tradycyjnym. Z racji, iż moja świadoma autopsja konsumencka sięga okresu niespełna 10-letniego, NIE ODPOWIADAM za aktualność zamieszczonych przez mnie informacji.

W związku z powyższym proszę o rozsądne korzystanie z promocji i okazji, dzielenie się własnymi doświadczeniami, oraz ŻYCZĘ UDANYCH ZAKUPÓW :-)
Przegranymi są ci, którzy nie spróbowali walczyć o marzenia.
Przestrzegaj przepisów BHP
Zwłaszcza na kolei!
İmage
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post
03-01-2015, 23:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2015, 17:44 przez Frozen. )
Administrator
Niedostępny

Wyróżnienia:

RE: Goniąc za okazją
Tekst zajebiaszczy i powala realizmem. Szacun. Smile

Tylko jedno, jedyne pytanie... Kto się do tego zastosuje? Wink

Niestety - to takie Twoje "wołanie na puszczy". Ty wiesz, ja wiem, zbisz wie... I co z tego? Jeśli pani Leosia z przysłowiowego 3-go piętra... no ta, co to tak ostatnio na Ambergold ku*wiła, kojarzysz osobę... zobaczy wiszący (już pół roku) plakat firmy "Nam-to-lotto" o treści mniej-więcej: "Mega promocja !! Lokaty 600% !! Jeszcze tylko 2 dni !!"... to ja daję głowę obciąć dzielnicowemu, że zaraz wykopie spod gruszy w ogródku swoje wszystkie oszczędności i na skrzydłach fortuny poleci i do owej kasy wpłaci. I załóż się, że tak nie będzie. Ja już worki na wygraną kasę zbieram...

Niby żart, c'nie? Ale zastanowić się należy czy aby nie jest to najzwyczajniejsza prawda.

Całe zagadnienie nie dotyczy li-tylko portali aukcyjnych czy "handlu prywatnego" - bo chyba to opisałeś. Cała opisana przez Ciebie zasada dotyczy handlu w ogóle, w całości. Najlepszym przykładem są praktyki stosowane w sieciach handlowych (markety) gdzie niejednokrotnie udowodniono, że cena "promocyjna" jest często wyższa od "normalnej" a całą "promocję" robi krzykliwy plakat wiszący "na dziale". Tego tematu nie ma co zgłębiać - to jest historia sama w sobie i nie jedną książkę można napisać na ten temat.

Ciekawszą sprawą są sami kupujący...
Wcześniej podałem nieco żartobliwy przykład "pani Leosi z 3-go piętra"... Czy aby to było 100% żartu?
No nie było. To były niestety realia.
Reklama jest na tyle skuteczna na ile podatni na nią są potencjalni klienci. To powie Ci każdy człowiek mający coś wspólnego z marketingiem. A ludzie niestety są podatni na reklamę. Co więcej... nie fatygują się sprawdzić czy aby gdzieś indziej nie jest taniej. Czy aby towar spełnia wszystkie opisane warunki.
Ów wspomniany wcześniej Ambergold (czy też firma Nam-to-lotto) może tutaj być najlepszym przykładem. To najlepsze zilustrowanie zasady jaką kierują się klienci. ZYSK.
Owo magiczne słowo "ZYSK", u większości ludzi całkowicie wyłącza myślenie. Werbalizowana na lepionych na szyby czy też wiszących plakatach obietnica szybkiego i bezkosztowego ZYSKU zamienia większość Polaków (tych co to niby wszystko najlepiej "wią" i na wszystkim najlepiej się "znajo") w bezmózgie zombi ... i need your brain... i need your brain... I nie jest tutaj ważne, że to jest ewidentny przekręt, udokumentowany, udowodniony i opisany przez "informację publiczną". A w du*pę z tym - przecież MNIE nie oszukają. Tylko leszcze dają się nabierać... Jakiś błąd popełniłem w toku myślowym? Wink

Przykładów są setki, jeśli nie tysiące. Bywacie na przeróżnych forach zajmujących się technologiami mobilnymi... więc pewnie wiecie ile osób wypłakuje swoje pretensje do całego świata... do PiSu... do PO... do ORMO... do Świętego Mikołaja... do Wróżki Zębuszki, że kupiło bubel, podróbę czy wręcz cegłę zamiast wymarzonego super-smart-gównofona za ciułane od urodzenia 127 zet z wliczonymi kosztami transportu z Oriona via Jowisz. A... o VAT i cle zapomniałem.
No c'mon...

Klient, to dla sprzedającego baran do ostrzyżenia - tak jest na całym świecie. Problem tylko w tym, że większość ludzi - poprzez swoją bierność, lenistwo, spolegliwość, niechęć do nabywania wiedzy, jaranie się "murzyńskimi koralikami" - daje się strzyc sprzedającym jak te właśnie barany. BA-RA-NY !!

Pewnie obraziłem wiele osób. Szczerze mówiąc wali mnie to - każdy układa sobie życie tak jak sam chce. Ci, którzy kupują z głową a nie z reklamą pewnie mnie poprą. Reszta niech dalej "goni za okazją". Podpowiem... Wasza "okazja" jest tam... O, właśnie tam gdzie czeka taki pan z elektryczną maszynką... bzzzzzzz... bzzzzyzzzz... Właśnie ten, który strzyże barany... Znaczy... sorka... "włącza niskie ceny".
İmage
Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila

Wróć do góry