Dziwny jest ten świat ....a jeszcze dziwniejsze te forum Wink

Przyszłość według Microsoftu czyli Windows 10
Autor Wiadomość
22-01-2015, 11:41, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2015, 11:54 przez dymekxxl. Powód: Brak )
Ekspert
Tłumacz
VIP

Wyróżnienia:

Wczoraj byliśmy światkami jak okazało się obfitującej w wiele nowości konferencji Microsoftu. Bez zbytniego szumu i reklam na 3 miesiące przed MS zaprezentował nam to co będzie wyznaczało kierunek w jakim podążają czyli obecnie Windows 10 i jego ekosystem. Jednym slowem trzymając się ścisle tematyki smartfonów koniec z Windows Phone 8.1. Więc co umiera król niech zyje król? Nie powiedział bym że WP8.1 był królem ponieważ w moim mniemaniu co juz podkreślałem zboczył z drogi definiującej system Windows Phone.

İmage

Czy zmiana nazewnictwa sprawi że system wróci na wlaściwe tory? Również niekoniecznie ponieważ sam mam mocno mieszane uczucia. Z jednej strony zaprezentowano wiele ciekawych rzeczy: wspólne aplikacje dla Windowsa 10 takie jak Galleria, Office, Cortana czy OUTLOOK i za pewne wiele wiele innych. Jak najbardziej można było się tego spodziewać i to jest ok Nie pasuje mi jednak to że niegdyś kazdy element systemu od MS łącznie z aplikacjami definiowal system. Nie musialeś spojrzeć na kafelki żeby wiedzieć że to Windows Phone ponieważ nawet aplikacje były charakterystyczne. A teraz? Wszystkie bez wyjątku zaprezentowane zmiany w aplikacjach upodobniają je do tych z Androida.

İmage

W ostatnim artykule mocno krytykowałem wyodrebnienie aplikacji z systemu przez co dzialaly wolniej i zarzekałem sie że osobiście obraże się na MS jezeli ten zrobi to z najlepszym klientem pocztowym na świecie czyli tym znanym z Windows Phone. I co? Mamy nowego Otlooka wyodrębnionego i jednego dla każdego z systemów łudząco przypominającego tego którego już dawno możemy na androida pobrać. Mam się już obrażać? Nie bo to by było bez sensu - najpierw zobaczę jak działa bo może szybkość i wygodę zachował po poprzedniku kto wie.

İmage

Kolejny element który budzi mieszane uczucia to Cortana - kiedyś miałem sen - sen że Cortana bedzie czymś więcej niż Siri czy Google Now a tym elementem wyróżniającym będzie multijęzyczność. Cortana jest fantastyczna, śmieszna, zabawna itd ale bezuzyteczna dla nas chyba że będziemy caly czas gadać po angielsku ale to tak naprawdę mija się z użytecznością jaką powinna charakteryzowac się ta aplikacja.

İmage

Dużym plusem konferencji było zaprezentowanie odświezonego OneDrive czyli chmury od MS która jest moja podstawową chmurą i z ktorej naprawdę korzysta mi się wyjątkowo przyjemnie. Dużym usprawnieniem dla Windowsa 10 na telefony będzie też klawiatura której rozwój akurat bardzo mi się podoba. Tym razem będzie można modyfikować jej rozmiary i ułożenie na ekranie. Wbudowany w klawiature został rownież taki niby joystic który pozwoli nam lepiej edytowac tekst szczególnie na mniejszych ekranach. Za to BRAWO MS!

İmage

Zmienilo się centrum wiadomości ale tego też się każdy spodziewał. Pomijajac moją staranna krytykę tego rozwiązania doszły funkcję naturalnie oczekiwane czyli większa ilość skrótów i opcja np. odpisania na SMS bez wchodzenia w aplikację SMS. Pełna naturalność ewolucji tego elementu. Szkoda że dalej na modłę Androidową.

Po za tym postanowiono wrócic do fenomenalnego pomysłu wykorzystywanego do czasu Windows Phone 8.1 czyli do połączenia SMS z chatem tyle że tym razem Skype. Dla mnie bylo to rozwiązanie genialne gdy jednoczesnie miałem wiadmości z facebooka i SMS w jednej skrzynce i mogłem płynnie przelączać się pomiędzy platoformami na których sie porozumiewałem z ludźmi Odejście od tego było głupotą! Terz to powraca ale szkoda że tylko ze skype. MS móglby dać wybór klientom które platformy chcą łączyć. Połączone wiadomości SMS, FACEBOOKA i SKYPE działające tak jak wcześniej były by ideałem. Póki co trzeba wspomagać się debilnym messengerem czy aplikacją facebooka ale widocznie gdzies tu jest biznes.

Oczywiście pojawiła się pełnoprawna tapeta pod kafelkami więc wszyscy androidowcy uzyskali to co chcieli i na co nieustannie narzekali. Jeszcze tylko kafelki znikna w 10.1 i Microsoft osiągnie to do czego zmierza...

Nowości było jeszcze więcej ale o tym porozmawiamy gdy będziemy mieć nowości w rękach.

Podsumowując są zmiany, które mogą się podobać nawet tak staremu i konserwatywnemu userowi Windows Phone. Niestety dla mnie zgasła już iskierka nadziei że system wróci do poprzednich cech... androizacja Windows Phone sięgnie apogeum własnie w 10 mam jednak nadzieje że chociaz szybkość pozostanie po starym i dobrym Windows Phonie.

PS. BYŁ JEDNAK JEDEN HIT
Pojawienie się Windows 10 i jego "innowacji" przyćmiła jedna rzecz, która jeżeli okaże się realna będzie wyznaczeniem zupełnie noego kierunku w rozwiju elektroniki rozrywkowej:

Moje podziękowania dla WindowsPhonecentral.com za udostepnienie zdjęć z konferencji.
Moje smartphony: Samsung Omnia i900, Samsung Omnia i8000, HTC HD2 , Sony Ericsson Xperia X10, LG Swift Black , HTC HD7, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, HTC TITAN , Galaxy Nexus , HTC ONE X, Xperia Z, Samsung ATIV S, NOKIA LUMIA 925, LG G2, HTC 8X, LUMIA 925, LUMIA 930, MEIZU MX4 --------------- LG G2 GOLD SE!                        

İmage

Znajdź wszystkie posty użytkownika
+ Odpowiedz cytując ten post

[-]
Udostępniaj treści z tego wątku (Dostępne przyciski)
Facebook Twitter Google+ Wyślij maila